Kapronczay Stefánia: A civilek a közösségi oldalakon is befolyásolni tudják a helyi hatalom döntéseit

3 perc

2023.12.20. 12:30

A TASZ stratégiai igazgatója új sorozatában hat ember történetén keresztül mutatja meg, hogy igenis vannak eszközeink jogaink megvédésére, szabadságunk kiharcolására. Az ötödik, Márta története arról szól, hogy a helyi hatalom fenyegetésével szemben is fel lehet lépni eredményesen.

A jog asztalánál
Kapronczay Stefánia az emberi és a polgári jogok érvényesítésének lehetőségeiről szóló, a hvg360-on megjelent cikksorozatainak minden írását itt találja.

Amikor Márta a kisvárosba költözött, meglepte, hogy mintha nem lenne gazdája a településnek. Több helyen nem voltak karbantartva az utak, sok helyen nem volt rendes járda, és rossz állapotban voltak a buszmegállók. Márta nem az a típus, aki annyiban hagyja a dolgokat.

Új lakóhelyén az egyik első projektje az volt, hogy összegyűjtött pénzt kukákra, amelyeknek nemcsak a kihelyezését, hanem az ürítését is megszervezte. Márta nincs egyedül, összegyűlt egy csapat, amelynek tagjai a szívükön viselik a kisváros sorsát. Ebből a körből néhányan működtetnek egy városi Facebook-oldalt is, ami tulajdonképpen a legfontosabb helyi információforrás. Még az önkormányzat is ezt az oldalt használja, amikor fontos információt akar megosztani a lakókkal.

Márta lehetne megbecsült tagja a közösségnek, ehelyett azonban büntetőeljárás vádlottjaként találta magát a bíróságon. Azt hitte, hogy vicc, amikor megtudta, hogy egy pár soros, az önkormányzat forgalomelterelő döntését kritizáló Facebook-bejegyzése következtében becsületsértés miatt tett feljelentést ellene az helyhatóság egyik embere.