A kápé az úr: a jegybank kikutatta, miért készpénzimádók a magyarok
A bizonytalanság és a dráguló pénzügyi szolgáltatások egyaránt erősítik a lakosság ódzkodását attól, hogy készpénz helyett másképp fizessenek.
Magyarországon az utóbbi egy évtizedben 2022 végéig dinamikusan nőtt a forgalomban és háztartásoknál lévő készpénz álllománya. Bár a pénzügyi tárca és a jegybank is évek óta próbálja a kártyás fizetések részarányát növelni, valamint az MNB egy korábbi számítása alapján a készpénzhasználat összes társadalmi költsége meghaladja a 400 milliárd forintot évente, több elhíresült jelenet is az ellenkező irányba mutat.
- Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint „Készpénz, mindig!”,
- Orbán Viktor kormányfőt is levideózták, ahogy egy köteg bankjegyet szorongat,
- Gulyás Gergely kancelláriaminiszter pedig azt mondta, hogy a kormány nem próbálja meg a kártyás fizetés felé tolni a magyarokat.
Mi ez a „ne vegyék el tőlünk a készpénz jogát"-járvány, amire már fideszes miniszterek is rácsatlakoztak?
Amikor Szijjártó Péter cipőt vásárolt, még úgy tűnt, csak egyéni ízlését tükrözi, hogy inkább bankjegyeket vesz elő a zsebéből, mint bankkártyát. Azóta azonban több fideszes is felszállt erre a vonatra, Lázár legutóbb szó szerint, Szeged és Szabadka között. Az ügyet az osztrák szélsőjobb indította be, majd rácsatlakozott a mérsékelt is, és úgy tűnik, itthon is hasonló a forgatókönyv.
A helyzet a jövőben aligha változik.