Kész idősotthonná vált az amerikai politika
Korrekordot döntött az amerikai politikai elit a Fehér Házban és a kongresszusban, az okok között előkelő helyen szerepel, hogy sok türelem és még több kampánypénz kell a csúcsra érkezéshez.
Hónapok óta tartó találgatásoknak vetett véget a 83 éves, demokrata Nancy Pelosi, amikor múlt héten bejelentette, hogy a 2024-es választáson újra indul mandátumért a képviselőházban, amelynek egy emberöltő, 1987 óta tagja. Egyben jelenleg a hetedik legidősebb képviselő, aki két évtizedig volt – első nőként a két nagy párt történetében – frakcióvezető, hol kisebbségben, hol pedig többségben, az utóbbi esetben a kongresszus alsóházának az elnöke is (szintén első nőként). A posztjáról a tavalyi félidős kongresszusi választás után mondott le, amikor a demokraták elvesztették a többségüket, s az utódja a nála egy generációval fiatalabb, 53 éves Hakeem Jeffries lett.
Teljesen lefagyott a 81 éves republikánus szenátor a saját sajtótájékoztatója közepén - videó
Az amerikai szenátus tagjainak átlagéletkora 65 év. Az eset ismét felvetette Amerikában azt a kérdést, hogy indokolt lenne-e felső korhatárt szabni bizonyos politikai pozíciókhoz.
(Le)lépésének köszönhetően Pelosi menlevelet nem kapott ugyan, ám kikerült annak a vitának a frontvonalából, amely arról folyik,
milyen idős korig lehet valaki fizikailag és mentálisan alkalmas arra, hogy az amerikai politika csúcspozícióiban az ország sorsáról döntsön.
A legutóbbi példát Mitch McConnell, a szenátusi republikánus kisebbség 81 éves vezetője szolgáltatta, aki az utóbbi hetekben két nyilvános megszólalása alkalmából is kínosan hosszú másodpercekre lefagyott.