Állandósulni látszik azok aránya, akik megengedhetik maguknak, hogy magánorvoshoz menjenek
Elsősorban a jobb anyagi helyzetűek, a magasabb végzettségűek, a fővárosiak, a középkorúak veszik igénybe a magánegészségügyi szolgáltatásokat. A társadalmi törésvonal változatlannak tűnik.
A három év átlagában a lakosság 53 százaléka vett igénybe valamilyen magánegészségügyi szolgáltatást, az arány az utóbbi egy évben 43 százalék volt – derül ki az Inspira Healthcare Research vizsgálatából. A szolgáltatók nincsenek könnyű helyzetben, korlátozottak az áremelési lehetőségeik, miközben a költségeik növekednek. Ez elsősorban a gyenge gazdasági helyzetnek, különösen a fizetések csökkenő vásárlóerejének köszönhető (a KSH adatai szerint 2023-ban a reálkereset 2,9 százalékkal visszaesett a 17,6 százalékos infláció mellett). Amíg egyes rétegek kiszorulnak a magánellátásból, mert nem engedhetik meg maguknak, egyre többen kényszerülnek át a magánszektorba, és egyre többet áldoznak a keresetükből az egészségükre.
Komoly törésvonal látszik a társadalmon belül a magánegészségügyi szolgáltatások igénybevételében. Ez több dimenzión húzódik végig az anyagi helyzet, az iskolai végzettség, a lakóhely és az életkor szerint. E szolgáltatásokat nagyobb arányban a jó anyagi helyzetben élő, felsőfokú végzettségű, 30–39 évesek és a fővárosi lakosok vették igénybe. Ezt a különböző társadalmi rétegek eltérő anyagi helyzete részben magyarázza, hiszen az szorosan összefügg például az iskolai végzettséggel: 2023-ban az egyetemet végzettek bruttó átlagkeresete – a hivatalos adatok szerint – már meghaladta az egymillió forintot, míg a csak nyolc általánost végzettekké mindössze 350 ezer forint volt.