Gálvölgyi 75 – Hivatásos rajongó: színházról szubjektíven Gálvölgyi Jánossal, 13.rész: Hofi
Milyen ember volt testközelből Hofi Géza és tehetségén kívül mi repítette a csúcsra? Sokan, sokféleképpen magyarázták a Hofi-jelenséget, s ez ügyben maga Gálvölgyi János is vihart aratott nemrég néhány megjegyzésével. A Gálvölgyi János 75. születésnapja alkalmából újraközölt videósorozatunk újabb epizódja segít eligazodni: Zseni volt? Kibírhatatlan? Megírták neki a szövegeit? Kádár bérence, vagy épp az ellensége?
Sorozatunkat kedélyes-ráérős családi beszélgetések inspirálták, innen a riporter és alanya közötti tegeződés. Gálvölgyi János otthon is rendszeresen anekdotázik színházról, színészekről, előadásokról, haknikról, Kövesdi Péter pedig már régen fejébe vette, hogy ezeket a beszélgetéseket közkinccsé kellene tenni.
A HVG felkérésére, ha nem is az otthoni vacsoraasztalnál, de bepillantást engednek ezekbe a csevegésekbe, majdnem úgy, ahogy azok egyébként is folynak: elharapott mondatfoszlányokkal, kicsit kusza természetességgel, néha szomorúan, de legtöbbször inkább nevetve.
A 20. század második felének legnagyobb hatású magyar humoristája volt. A stand-up királya, akiről mindenki össze-vissza beszél mindenfélét. Rengeteg a tévhit és a féligazság Hofi pályájával kapcsolatban. Gálvölgyi barátként és kollégaként is látta Hofi "abszolút zsenialitását", de sok olyan árnyalatot is meglátott a karrierjében, melyről a közönség nem tudhatott, a szakma hüledezett, a politika pedig alkalmasint frászt kapott. Videósorozatunk 13. epizódjában sok személyes sztorin keresztül tárul fel egy egyre teljesebb kép. Miért nyergelt át a zenei paródiákról a politikai humorra? Meddig lehetett elmenni a kommunista-rendszerben és hogy került súgó a Hofi-előadásra? Tényleg Orbán beszédébe halt-e bele?