„Az én szememben a mesterséges intelligenciának a magánszférára van a legnagyobb hatása”

4 perc

2023.02.06. 11:30

A mesterséges intelligencia áldás és átok is lehet a felhasználó szándékától függően, és a ChatGPT még csak a kezdet – jósolja Bányász Péter kiberbiztonsági szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Közszervezési és Infotechnológiai Tanszékének oktatója.

HVG: Jelenleg melyek a mesterséges intelligencia (MI) fő felhasználási területei, és ezek milyen veszélyeket, kihívásokat rejtenek?

Bányász Péter: A közösségi médiában nagymértékben jelen van, az egyes platformok hírfolyamán az MI dönti el, milyen tartalmakkal szembesüljünk. Ennek fő kockázata az adatgyűjtés szofisztikáltságában keresendő. Az MI alkalmazása képes olyan mértékben befolyásolni az emberek elé kerülő tartalmat, ami kifejezetten egy adott narratíva erősítésére szolgálhat. De a „felelős állampolgári viselkedést” jutalmazó kínai társadalmi kreditrendszer is az MI segítségével kívánja fenntartalmi a Kínai Kommunista Párt uralmát. Persze a globális megfigyelés és az MI kapcsolata nem csupán kínai szokás, a nyugati demokratikus államok is rendszeresen használják, csak a következmények eltérőek. Elég, ha Edward Snowdenre gondolunk. Hiába vannak felhalmozott adatok mindenről, semmit nem ér a big data, ha azokat nem értékelik, elemzik megfelelően. Ebben van az MI-nak kiemelkedő szerepe. Az én szememben a mesterséges intelligenciának a magánszférára van a legnagyobb hatása: létezik-e egyáltalán ilyen a XXI. században, vagy az algoritmusok mindent tudnak már rólunk, megjósolják a cselekedeteinket? A történelem kezdete óta minden vallás, filozófia visszatérő kérdése a szabad akarat. Ezeket kell újragondolni.

HVG: A befolyásolás és dezinformáció terén milyen alkalmazási lehetőségei vannak általában a mesterséges intelligenciának és konkrétan a ChatGPT-nek?