Horror a tőzsdén – lenullázta magát a sokmilliárdos cég, a kisbefektetők minden részvénye odalett
Science fictionként rém izgalmas lenne, csakhogy ez a valóság: a Set Group kétezer kisrészvényese elképesztő cselszövések közepette veszítheti el a befektetését. Ezt a filmet a tőzsdén, a hatóságok szeme láttára forgatják homályos státuszú rendezők.
Aligha figyeltek fel tömegek egy fél évvel ezelőtti ügyészségi közleményre, amely szerint valakik százmilliós vesztegetéssel oldottak volna meg egy cégjogi vitát: a vállalkozás tulajdonosát azzal kecsegtették, hogy ekkora értékű pénz és üzletrész fejében, „miniszteri szintű kapcsolataik” révén elintézik a számára kedvező cégbírósági bejegyzéseket. „A Központi Nyomozó Főügyészségen indult eljárás folyamatban van, négy személy gyanúsítotti kihallgatása történt meg” – erősítette meg a HVG-nek most az ügyészség.
A Set Group és a “jogi bizonytalanságok”
Az titok, hogy kik a gyanúsítottak, ám az ügy a tőzsdén jegyzett Set Group Nyrt. egyik korábbi leányvállalata, a gödöllői Triman Építőipari Kft. csalárdnak tűnő megszerzése miatt indult. „Már két nyomozás folyik az ügyészségen, mert mi is feljelentést tettünk befolyás vásárlása, csalás és zsarolás miatt” – foglalja össze a HVG-nek Orbók Ádám, a Set Group üzletfejlesztési igazgatója az április 28-ai, szokatlanul hosszú közleményük lényegét. Állítja: egy ellenséges érdekcsoport akarja lenyúlni a Triman Kft.-t, amelynek vezetője Fox61 néven hergeli a kisrészvényeseket azok internetes fórumán.
A részvényeseknek mindenesetre van okuk az idegeskedésre, miután a jegybank százmilliós bírsággal sújtotta a tőzsdei céget lényeges tények elhallgatása, a befektetők megtévesztése miatt. Érdemi üzleti információk híján a friss közlemény se jó másra, mint hogy megijessze őket. S csak erősödik a gyanú, hogy a Set Groupnál az elmúlt években olyan ügyletek sorozata zajlott, amelyek a vagyon kimentését, a kistulajdonosok kisemmizését célozták.
Ez lenne az egyik funkciója, még sincs mindig transzparencia a tőzsdén
A magyar börze nem képes garantálni a kisebb pénzű befektetni vágyók számára létfontosságú átláthatóságot; újabb példa erre a Set Group meghökkentő tőkeemelése.
Ez nem egyedülálló a magyar börze történetében, ahol újra és újra bebizonyosodik, hogy a tőzsdei jelenlét, az elvben fokozott kontroll nem garancia a tisztességes működésre vagy az átláthatóságra. A társaság kiüresítése miatt az elmúlt két évben többen feljelentést tettek, „a Budapesti Rendőr-főkapitányság különösen nagy kárt okozó csalás bűntett gyanúja miatt folytat nyomozást ismeretlen tettes ellen, gyanúsítotti kihallgatás nem történt” – tájékoztat a rendőrség.