Nem a vezérkari főnök leváltása lehet a legfontosabb változás a honvédelemben
Váltás a vezérkar élén, kirúgások a minisztériumnál és a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálatnál – a kormány rohamtempóra váltott a honvédelem átalakításánál, amit mély szakmai és hatalmi ellentétek hátráltatnak.
Ahogy Medgyessy Péterre ráégett – illetve ráégették – a „nem lesz gázáremelést”, úgy Orbán Viktornak is egyre több fejfájást okoz a „nem veszünk részt az ukrajnai fegyverszállításokban” kijelentéshez igazítani a valóságot.
Néhány hete az derült ki, hogy Magyarországon is képeznek ki katonákat, amit úgy pontosított a szaktárca, hogy fegyvereseket nem, csak egészségügyi szolgálatosokat, ami logikus, hiszen Magyarországon van a NATO Katona-egészségügyi Kiválósági Központja. A múlt héten pedig „civil” időjárás-figyelő kamerák felvételei alapján sikerült azonosítani magyar reptéren parkoló, ukrán felségjelzésű helikoptereket, ami a kormány magyarázata szerint azért nem mond ellent a háború ügyében hangoztatott „békepártiságnak”, mivel azok nem a frontra, hanem egy lengyelországi bázisra repültek tovább.
Az információk visszatartásához és a politikai kommunikációra redukálódott kormányzati tájékoztatáshoz szokott magyar közvélemény persze hamar összefüggést talált ez utóbbi eset és a között, hogy Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter javaslatára a köztársasági elnök egyik napról a másikra felmentette a Honvéd Vezérkar főnökét.
A 2021-ben kinevezett Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy megbízatása eredetileg 2026-ig szólt volna, ám idő előtti menesztése állítólag csak a laikusok körében okozott nagy meglepetést, nem a honvédség háza táján.