Elindult a lavina, meglepte az energiakereskedőket a kormány döntése a cégek rezsijéről

5 perc

2023.04.06. 16:30

Az energiakereskedők szerint nem a most panaszkodó vállalkozásokkal tavaly kötött energiaellátási szerződések egyoldalú módosítása a megoldás. A lapunknak nyilatkozó jogász szerint van törvényes útja a szerződések átírásának.

Miután a hvg360 megírta, hogy a vállalkozások becsapva érzik magukat a tavaly megkötött energiaellátási szerződések miatt, pár nappal később a kormány illetékese reagált a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) nyilatkozatára.

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter az Inforádiónak elmondta, hogy az infláció letörésében fontos szerepet játszik a cégek energiaköltségének alakulása, ezért a kormány vizsgálja a piacon kialakult helyzetet, és bár a polgári jog szűk mozgásteret ad a szerződések felülvizsgálatára, nem zárta ki, hogy vis maiorra hivatkozva mégis lehet keresnivalója a cégeknek.

Ezek után a csütörtöki Kormányinfón már bejelentés is történt: Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter közlése szerint azok a szervezetek, amelyek korábban részesei voltak az egyetemes szolgáltatásnak, valamint piaci szerződés hiányában végső menedékesként az MVM biztosított számukra energiát 2023-ra, különleges bánásmódban részesülnek, mind az áram-, mind a gáztarifájuk csökkenni fog: előbbi 80 forint körüli szintre, utóbbi 10 forint alá. Ez a miniszter szerint mások mellett mintegy 10 ezer vállalkozást érint, az MVM-nek – vagyis az államnak - pedig 20 milliárd forint.

Ez a döntés azonban nem oldja meg azon vállalkozások problémáit, amelyek piaci alapon tudtak szerződni az energiakereskedők valamelyikével, de csak az akkori magas árat fixálva, három, hat, tizenkét hónapra előre.