Tovább rombolja az USA és Kína viszonyát, hogy újraindult a vita a koronavírus eredetéről

5 perc

2023.03.12. 06:15

Beleillik az egyre romló amerikai–kínai kapcsolatokba a koronavírus laborszökevénynek minősítése Washingtonban, ami ellen Peking tiltakozik, és politikai motivációt emleget, de nem segít magán azzal, hogy titkolózik.

Talán soha nem tudjuk meg biztosan, honnan érkezett 2019 végén a lassan hétmillió halálos áldozatot követelő új koronavírus (hivatalos nevén: SARS-CoV–2), s az eredet bizonytalanságai mindig jó alkalmat adnak politikai pengeváltásra az USA, illetve az általa mindinkább veszélyes nagyhatalmi kihívónak tekintett Kína között.

Az indulatokat most az szította fel, hogy a The Wall Street Journal amerikai napilap hozzájutott egy titkosított hírszerzési jelentéshez, amelyben a washingtoni energiaügyi minisztérium, a korábbi – dönteni nem tudó – álláspontját megváltoztatta. Arra a következtetésre jutott, hogy a XX. század eleji spanyolnátha óta nem látott globális járványt okozó vírus egy kínai laboratóriumból szabadult el.

A Fehér Ház sem cáfolni, sem megerősíteni nem akarta a lap értesülését, azt azonban hangsúlyozta, hogy az USA hírszerző közösségében nem alakult ki konszenzus arról, mi lehet a koronavírus eredete. Csak azt merik határozottan állítani, hogy nem biológiaifegyver-kísérlet eredménye.

Az 1981-ben elnöki rendelettel közös ernyő alá gyűjtött, majd a New York és Washington elleni 2001. szeptember 11-ei terrortámadás után kibővített amerikai hírszerző közösség 18 szervezetet számlál, közülük nyolc vesz részt a Covid eredetének kutatásában.