Sz. Bíró Zoltán: Moszkva szankcionálhatatlan, mert cinikusan visszaél BT-tagságával

5 perc

2023.02.26. 11:30

Kérdéses, lehet-e stratégiai vereséget mérni egy nukleáris hatalomra, ha pedig területi engedmények árán zárul le az ukrajnai háború, akkor az agresszort jutalmazzuk meg, ami arra buzdít másokat, hogy a nemzetközi szabályok megsérthetők – mondta a hvg360-nak Sz. Bíró Zoltán történész. Interjú.

hvg360: Merre halad a világ egy évvel az Ukrajna elleni orosz agresszió kezdete után?

Egy éve a háborúban
2022. február 24-én támadták meg az orosz csapatok Ukrajnát. A háború egyéves évfordulójára írt cikkeinket ide kattintva olvashatják.

Sz. Bíró Zoltán: A Nyugat rájött arra, hogy a békének ára van és kiderült, törékeny az a rend, amelyet a nyugati államok próbáltak meg kiépíteni a második világháború után az északi féltekén. Ez a rend arra épült, hogy az államok betartják az egyezményeket, s erőszak, valamint az erőszakkal való fenyegetés nélkül élnek egymás mellett.

Most viszont kiderült, ha van egy magát elég erősnek érző állam, amely úgy gondolja, hogy különféle indokokra hivatkozva át tud lépni a szabályokon, akkor ezt az országok többségének igyekezete ellenére miden további nélkül megteheti. Ha ez az állam nukleáris hatalom és a világ szénhidrogén ellátásában olyan fontos szerepet játszik, mint Oroszország, akkor ez a magabiztosság különösen megnő.

Most az a feladat, hogy a Nyugat megtalálja azokat a kiegészítő elemeket, amelyek szavatolhatják, hogy ilyesmi többé ne történhessen meg és ne legyenek olyan államok, amelyek kihasználva előnyeiket visszaélhetnek helyzetükkel.