A kis- és középvállalkozásokat döntheti be elsőként a válság, a kormány nem ad érdemi segítséget

6 perc

2023.01.09. 07:50

Jelentősebb állami segítség híján az idén érvényesülhet a válságokkal együtt járó természetes szelekció a vállalkozói szektorban. Túlélésre annak a cégnek van esélye, amelyik piaci áron is hitelképes, vagy az olcsó pénzbőség idején kellő tartalékot halmozott fel.

Az ördög az igekötőkben lakozik: Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter kijelentést, és nem bejelentést tett, amikor a minap azt mondta, hogy a kormány 2023-ban mindent megtesz a vállalkozásokért. A tárcavezető ugyanis egyetlen új intézkedésről sem számolt be. A „mindenbe” nem fért bele például a vállalkozások adóterhelésének további csökkentése, miután Orbán Viktor miniszterelnök már leszögezte, hogy „a falnál vagyunk”, nincs rá pénz.

A falon innen olyan lózungok találhatók, mint a versenyképesség növelése és az adminisztráció csökkentése – egyikkel sem kellett volna megvárni az újabb válságot. Szkepticizmusra adhat okot az is, hogy Nagy a hazai tőke megerősítésében látja a vállalkozások hatékonnyá és fenntarthatóvá alakításának kulcsát. Ez sem újdonság, a „hazai tőke” megerősítése 2010 óta kiemelt kormányzati cél, amely eddig a leglátványosabban néhány Fidesz-közeli vállalkozó felemelkedésében teljesült.

A válság – mint mindig – tisztulást hoz, a leggyengébb cégek elhullanak. Feltéve, hogy a kormány nem siet a segítségükre, ám félő, hogy ezúttal is alapvetően a saját oligarchái túlélése élvez prioritást. Mindezzel együtt a mezei vállalkozások talpon maradását és fejlesztéseit is támogatja a kabinet pár hangzatos programmal, még ha azok nem is átfogóak, s a rájuk szánt források meglehetősen korlátozottak is. A nagyok számára elérhető az úgynevezett „gyármentő” támogatás és hitel, az energiaintenzív feldolgozóipari kis- és közepes vállalkozásoknak (kkv-k) a működési és fejlesztési támogatás, továbbá futnak a kedvezményes Széchenyi-hitelek, valamint elnyerhetők különböző uniós és hazai pályázati források.

Ha a túlélésről van szó, az Orbán-kormány szívesen tálalja gazdasági gyarmatként az országot

Újraépítik Magyarország gazdasági függőségét azok a hatalmas beruházások, amelyek rövid távon elfedik a válságjeleket, és túlélést biztosítanak az Orbán-kormánynak. Súlyos humán és ökológiai katasztrófával fenyeget, hogy az állam válogatás nélkül csábítja ide a befektetőket.