A munkaerőhiány miatt a menekülteknek is megkönnyítik a német állampolgárság megszerzését
A hiányzó munkaerő pótlása, a bizonytalan helyzetű menekültek sorsának rendezése és az évtizedek óta itt élők végső integrálása a célja a német idegenrendészeti, állampolgársági szabályok tervezett reformjának.
„Ha Németországba jössz, elvégezheted a németek munkáját” – ez lehetne a berlini parafrázisa az Orbán-kormány korábbi, idegenellenes kampánya egyik szlogenjének. A német kormány a cél eléréséhez rögtön három területen is meg akarja újítani idegenrendészeti politikáját. Modernizálnák, liberalizálnák az állampolgársági jogot, megkönnyítenék a munkaerő-bevándorlást, és átmeneti intézkedéssel rendezni akarják a menekültként ideérkezett, ám mindmáig bizonytalan státuszú emberek sorsát.
Hogyan lehet gyorsan németté válni?
„Akik tartósan Németországban élnek és dolgoznak, azoknak szavazati jog is járjon: dönthessenek az országunk sorsáról" - mondta Olaf Scholz német szövetségi kancellár hétfőn, az állampolgársági jog megreformálásáról szóló tervei ismertetésekor. Ezzel a Németországban régóta vitatott intézmény, a kettős állampolgárság körül újra fellángolt a vita, a Deutsche Welle pedig utánajárt, hogyan érinti a honosítás jelenlegi rendje a Németországban élő magyarokat és miként kezelik azt a többi európai országban.
A következő években tömegesen vonulnak nyugdíjba az ötvenes évek baby boom generációjának képviselői. Ez az iparhoz és a munkáltatókhoz közel álló kölni Német Gazdaságkutató Intézet felmérései szerint annyit jelent, hogy
évente 400 ezer ember hiányzik majd a munkaerőpiacról, márpedig 2030-ra legalább 5 millió betöltetlen állás lesz.
Mondhatni, hogy a munkáltatói oldal mindig azt szereti, ha van miből válogatni, s ezért kongatja a vészharangot, ám a kormányzati szervként működő Szövetségi Munkaügyi Ügynökség ennél is messzebb megy, időben is, a számokban is. Úgy kalkulál, hogy 2035-re a már említett nyugdíjazások és az egyébként is kedvezőtlen demográfiai helyzet következtében a német gazdaságból 7 millió munkavállaló hiányzik majd.