Oroszország drónokat vett Irántól, és szövetséget akar a Nyugat ellen

5 perc

2022.09.10. 11:30

Elmélyülni látszik az orosz–iráni barátság, de számos gátja van, hogy stratégiai szövetséggé alakuljon. Az USA Izraellel és arab szövetségeseivel különleges drónflotta létrehozásába fogott.

Megérkeztek az első iráni katonai drónok Oroszországba – adták hírül a múlt héten amerikai kormányzati források. A szállítás része annak a nemrég kötött orosz–iráni megállapodásnak, hogy Moszkva „több száz” pilóta nélküli repülőt vásáról. A szankciók sújtotta és a dróntechnológia kifejlesztésében lemaradt Oroszország azt remélheti, hogy az iráni eszközöket az ellenség vonalai mögött hatékonyan vetheti be az Ukrajna elleni háborúban. Ám a The Washington Post – amerikai tisztviselőkre hivatkozva – azt is jelentette, hogy az iráni drónokkal baj van, számos technikai probléma adódott.

Megerősítette a Pentagon, hogy Oroszország Észak-Koreához fordult fegyverekért

Az amerikai hírszerzés úgy tudja, kifejezetten Moszkva kereste meg Phenjant a vételi szándékkal, azt viszont nem tudják, hogy létrejött-e már az üzlet.

Ha így van, a magasabb szintre emelt orosz–iráni katonai kooperáció mintha egyszerre tükrözné a több mint egy évtizede erősödő kétoldalú együttműködés lehetőségeit és korlátait. Hogy mi lehet a gond az oroszoknak szállított Mohadzser–6 és a Sahid nevű – földi célpontok ellen kamikaze akciókra is bevethető – drónokkal, nem közölték, de

Iránnak nem ismeretlen a pilóta nélküli eszközök bevetése a Perzsa-öbölben, például izraeli és egyéb hajók, illetve szaúdi célpontok ellen.

Az Iránnal szövetséges jemeni huti lázadók ugyancsak hatékonyan használják nyilvánvalóan Irántól kapott drónjaikat.