Nemes Dániel: Kínában nem, de Európában lehet forradalom, ha az állam illegálisan hallgat le
Az adatvédelem kultúrkör kérdése, az államnak viszont nem kell ahhoz mobilcéget vennie, hogy bárkit le tudjon hallgatni – mondja Nemes Dániel üzletember, informatikai biztonsági szakértő.
HVG: A TikTok az appban megnyitott linkek böngészőablakában is minden begépelt szöveget lát. Higgyük el a kínai tulajnak, hogy ezen keresztül nem gyűjtenek adatokat?
Nemes Dániel: Kína tradicionálisan rettentő erős az információgyűjtésben, minden lehetőséget megragadnak erre. Elképesztő összegeket költenek arra, hogy beépüljenek kommunikációs hálózatokba, a nagy kínai eszközgyártóknak látható is a térnyerése.
Az Egyesült Államokból ezeket nagyrészt kitiltották, míg Európa megosztott velük kapcsolatban.
Ez elméleti kockázat, nem gyakori, amikor konkrét adatszivárgást, adatlopást sikerül bárkire rábizonyítani. Ám Kínában vannak egészen komoly adatbányászati tevékenységek, ahol big data alapon igyekeznek megtalálni a számukra érdekes információt az adattömegben. Másrészt eltárolják, hátha még később valamikor jól jön.
Tarlós nem érti, miért figyelték kínaiak a gyerekeit, Kunhalmit szíven ütötte
Több magyar politikus neve is felbukkan abban a kiszivárgott adatbázisban, amelyet egy kínai államhoz közel álló cég készített. A Blikk most megszólaltatott néhány érintettet.
Nem lennék meglepve, ha egy érzékenyebb TikTok-videó előkerülne egy harminc év múlva befutó politikusról, aki most, tizenévesen használja az alkalmazást.