Pompeji nem is akkor pusztult el, ahogy tudtuk? Bordélyairól is lehet még újat mondani
Beléphetünk a házaiba, láthatjuk freskóit, pirulhatunk a falfirkáin – és még balsorsú lakóival is találkozhatunk. Pompejit igazán jól ismerjük, ám úgy lehet, mégis több, fontosabb és izgalmasabb mindaz, amit nem tudunk a Vezúv által elpusztított városról.
„Sötétség szakadt ránk, nem olyan, mint a holdtalan vagy felhős éjszaka, hanem olyan, mint mikor zárt helyiségben eloltják a lámpát. Ekkor felhangzott az asszonyok jajveszékelése, a gyermekek siránkozása, férfiak kiáltozása: némelyek a szüleiket, mások a gyermekeiket vagy a házastársukat szólítgatták, vagy a hangjukról lassan felismerték.”
Szemtanúként így emlékezett vissza a mindig oly csiszolt stílusú ifjabb Plinius a Vezúv i. sz. 79-es nagy kitörésére, amely eltüntette a föld színéről Pompeji, Herculaneum és Stabiae városát, s megölt több ezer embert (köztük a természettudós és flottaparancsnok nagybácsit, az idősebb Pliniust is).
A Titus római császár rövid és máskülönben eseménytelen uralkodása idején lezajlott katasztrófa emlékét megőrizte több antik történeti munka is, ám a Suetoniusnál vagy Josephus Flaviusnál fellelhető említések egészen a XVIII. századig alig jelentettek többet az utókor számára puszta adatnál.
Az 1730-as évektől fogva azonban kutatni kezdték Dél-Itáliának e tájékát, s az előbb kincskereső, majd immár föltáró jellegű ásatások újra megismertették a világgal Pompejit, az egyszerre holt és mégis eleven várost.