Egyenlőségjelet tett a cigányság, a homoszexuálisok és bűn közé Moldova György 1988-as riportkötete

6 perc

2022.07.16. 14:00

A Bűn az élet... című, az előítéleteket meglovagló riportkötetével 1988 tavaszán Moldova György jó néhány szakmabeli kortársa szerint önmagát zárta ki az irodalomból. Az ügyben az író néhány héttel ezelőtti halála nyomán sajátos perújítás kezdődött.

A „grandiózus életművű” író június közepi elhunytakor egyik méltatója – akit a Magyar Hang és az Élet és Irodalom egyaránt nekrológszerzőnek kért fel – meghökkentő állítást tett. Radnai Dániel Szabolcs szerint az olvasó Moldova György „valamennyi művében rácsodálkozhat a gyengék, a megnyomorítottak iránti elköteleződésre”. Úgy tűnik, az irodalmár-doktorandusz búcsúztatójában figyelmen kívül hagyta az ennek éppen az ellenkezőjéről tanúskodó Bűn az élet... című, 1988-as opust.

Pedig Moldova riportkönyve a rendszerváltást közvetlenül megelőző időszak kultúrbotránya volt. Hozzátartozik a történethez, hogy e sorok írója egykoron, a Magyar Nemzet napilap munkatársaként nemcsak közvetlen szem- és fültanúja, hanem cselekvő részese is volt a gyászos-szomorú históriának. A Bűn az élet... című, vaskos, a meghirdetett témája szerint a rendőrök munkájáról szóló mű a társadalomban amúgy is jelen lévő előítéleteket meglovagolva oldalról oldalra sulykolta, hogy a bűnözés és a cigányság, valamint a bűnözés és a homoszexualitás egy és ugyanaz.

Moldova György 2008-ban: A lelkiismeretem abszolút nyugodt, amit írtam, mindent vállalok

Nem a rendszerváltással kapcsolatos illúziók elvesztése, hanem az ország jelenlegi állapota aggaszt - mondta 2008 áprilisában a HVG-nek a most elhunyt "utolsó kommunista író". Az interjút változtatás nélkül közöljük újra.

Könyvének tanúsága szerint az író 1986 tavaszán, zsebében egy belügyminiszter-helyettesi ajánlólevéllel – pontosabban: főkapitányoknak és beosztottaiknak címzett paranccsal, hogy mindenben segítsék Moldova munkáját – látott hozzá az élménygyűjtéshez, s másfél év múltán a hatszáz oldalas művet a Magvető Kiadó már el is fogadta.

„Eltűnődtem... mi szolgálja inkább a könyv érdekeit, ha előzőleg nyilvánosságot kap, vagy ha hirtelen, váratlanul jön elő. A döntést egy külső körülmény hozta meg, a Magyar Nemzet felajánlotta a folytatásos közlést, igent mondtam rá”

– elevenítette fel egykori dilemmáját a szerző 2005-ben, Az utolsó töltény című memoárjának 6. kötetében.