Krekó Péter: "Az áltudományos és a politikai teóriák is sokszor kéz a kézben járnak"

6 perc

2022.06.29. 05:00

Belezuhantunk az áltudományok, a tudományellenesség és az összeesküvés-elméletek üregébe, amelyet a közösségi média és a koronavírus-járvány csak tovább mélyített – állítja a Krekó Péter és Falyuna Nóra szerkesztésében készült, Sarlatánok kora című tanulmánykötet. A könyvben szakemberek segítségével járják körül az áltudományok vonzerejének okait és veszélyeit.

HVG: Megszületett volna a könyv, ha nincs a koronavírus-járvány?

Krekó Péter: Valószínűleg nem. Bár mindketten foglalkoztunk ezekkel a témákkal már a Covid megjelenése előtt is, a járvány elképesztő lökést adott az egész áltudományos szcénának. Akik valamilyen tudományosan nem bizonyított terméket, szolgáltatást árultak a homeopátiás szerektől kezdve a lúgosításon át a mindent gyógyító vitaminkészítményekig vagy csodagombákig, azok jellemzően a Covidot használták arra, hogy felpörgessék a keresletet.

HVG: Az áltudományok terjedéséhez legalább annyira kellett a közösségi média, mint a járvány.

K. P.: Még egy harmadik elemet is hozzátennék, azt a populista hullámot, amelyet a politikában és az élet szinte minden területén megtapasztalhatunk.

A populizmus, akárcsak a politikában, a járványban is azt hangsúlyozza, hogy ne az elit mondja meg, mi a tuti, hogy otthon kell-e maradni vagy sem, hogy kell-e oltás vagy sem.

Ne az orvosok, a virológusok, a járványszakértők döntsenek, hanem a népi bölcsesség, a tradíciók és a józan paraszti ész vagy éppen az egyéni szabadságjogok nevében mindenki saját maga.