Az orosz helyett közel-keleti gázt keres, és politikai problémák özönét találja az EU
Az Izraellel és Egyiptommal kötött gázszállítási megállapodás csak részben oldja meg az EU függetlenedését az orosz szállításoktól, nem beszélve arról, hogy a kivitelezést feszült gazdasági és politikai viszonyok közepette kell végezni.
Történelmi lépésnek nevezte az EU, Izrael és Egyiptom napokban gázmegállapodási szándéknyilatkozatát az oroszországi energiaszállításoktól távolodás és a zöldátalakulás felé haladás útján Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. A Kairóban, egy ötcsillagos szállodában a bejelentésről tartott ceremónián érezni lehetett a lelkesedést az unió részéről, hiszen a Földközi-tenger keleti medencéjéből gáz érkezhet Európába. Az alku lényege, hogy
az izraeli tengeri lelőhelyekről vezetéken Egyiptomba szállított földgázt cseppfolyósítják, és az LNG-t hajón az EU kikötőibe exportálják.
Ráadásul a hármas együttműködést egy nappal az után írták alá, hogy az orosz Gazprom az EU-s szállítások csökkentését jelentette be.
EU-csúcs: Búcsút kell mondani az olcsó fosszilis energia korszakának
Sosem volt fontosabb Magyarországon az érthető és pontos tájékoztatás az Európai Unióról, mint most. Az EUrologus brüsszeli újságíró csapatának célja, hogy az Európai Unióval kapcsolatos hírekről és eseményekről közérthetően, pontosan és ha kell, kritikusan számoljon be, illetve elemzéseivel segítse az olvasót a tájékozódásban.
Az EU egyúttal bátorítja az uniós vállalatokat, hogy vegyenek részt az izraeli és az egyiptomi gázkutatási és -kitermelési projektekben. Az együttműködést a megújuló energiaforrások hosszú távú garantálására is kiterjesztenék, aminek lényege, hogy Egyiptomban zöld– azaz megújuló energiaforrások felhasználásával készült – hidrogént gyártanának. A tiszta üzemanyag pedig majd azon a tengeri vezetéken jut el az EU-ba, amely még nem készült el, de a tervek szerint eleinte gáz halad át rajta Európába.