Márton László író: "Egy-egy politikust le lehet váltani, de egy társadalmat nem"
A mostani választási eredményben nincs semmi meglepő, az uralkodó beidegződéseket nehéz eltörölni, az élet megy tovább – mondja Márton László író, aki A kárpótlás című új kötetében bemutatja, hogyan tett tönkre a történelem egy családot.
HVG: Eddig gyakran helyezte művei cselekményét távoli századokba, de ezek is mindig reflektáltak a mára. A kárpótlás című, minap megjelent regénye viszont most és a közelmúltban játszódik. Mi késztette a korszakváltásra?
Márton László: Egyfajta számvetés ez a nemzedékünk történetével. Szereplőnk, Por Zsolt idézést kap, hogy jelenjen meg a közjegyzőnél, ahol kárpótlást vehet át egy „életvesztésért”. Egy szőke kisfiú haláláért, akit 1944-ben elhurcoltak és meggyilkoltak. Ő Por Zsolt apjának az öccse volt. A kárpótlási összeget végül nem kapja meg az idősödő férfi, de közben felelevenednek a fiatalkorában, az 1970–1980-as években játszódó események.
A regény egy család széthullását mutatja meg. Azt, hogy a közelmúlt magyar történelme hogyan tette szétesővé az emberi kapcsolatokat, és hogyan lehet ezeket visszaépíteni. Por Zsolt olyan érzelmi és szellemi fejlődési utat jár be, amely felnőttkorában kárpótlást nyújt a korábbi nyomorúságokért. Végül is a saját életemből dolgoztam, de a szereplőt eléggé eltávolítottam magamtól. ha egy Budapesten élő, velem egyidős magyar író volna a főhőse, akkor sem lenne azonos velem, mert én óhatatlanul fordított távcsövön nézem a sorsát, akkor pedig az már valaki más.