Borjúbőr helyett kaktuszból készül a fenntartható táska
A nagy luxusmárkáknál és a kisebb divatcégeknél is megjelentek az állati bőröket helyettesítő anyagok. Arról azonban még folyik a vita, hogy mi számít vegán bőrnek, és mi egyszerűen csak műbőr.
„A Stella McCartney márka a működése első napjától kezdve soha nem használt bőrt, tollat, szőrmét. Ezzel bizonyítjuk, hogy lehet gyönyörű luxustermékeket készíteni, amelyek mentesek az állatokkal szemben elkövetett kegyetlenségektől” – ezzel az állásfoglalással találkozik minden vásárló, aki a Stella McCartney divattervező által alapított, saját nevét viselő márka honlapját felkeresi (a nyitókép az ő stúdiójában készült).
A szöveg emlékeztet, hogy amikor 2001-ben megalapították a Stella McCartney-t, kétségek merültek fel az iparágban, hogy lehet-e luxusdivatmárkát létrehozni bőr vagy szőrme használata nélkül. Ők úgy érzik, hogy azóta bebizonyították: lehetséges. Paul McCartney lánya, a vegetáriánus és elkötelezett állatvédő Stella hozzáfűzi, hogy azért sem használ soha bőrt, mert óriási a környezetre gyakorolt káros hatása. „Az állattenyésztés a világ üvegházgáz-kibocsátásának körülbelül 18 százalékáért felelős, és az esőerdőink pusztulását okozza” – emlékeztet. Számításaik szerint az, hogy brazil borjúbőr helyett szintetikus bőrt használnak cipőikhez, táskáikhoz, ruháikhoz, akár 24-szer kisebb káros környezeti hatást jelent.