Kína úgy állna Oroszország mellé Ukrajna ügyében, hogy ne kerüljön szembe Amerikával
A Moszkvával szorosra szőtt kapcsolat és Washington figyelmeztetése jelentette sziklák között kell lavíroznia Pekingnek, hogy az ukrajnai konfliktus geopolitikai győztese lehessen.
„Aki a tigris nyakába kötötte a csengőt, annak kell levennie azt” – ez nem dakota közmondás, hanem a Szung-dinasztia 960 és 1279 közötti uralkodásának korából származó buddhista tanmese tanulsága, és a jelentése az, hogy a problémát annak kell megoldania, aki azt okozta. A hivatalos pekingi leirat szerint ezt mondta Hszi Csin-ping kínai pártfőtitkár-államfő abban a csaknem kétórás minapi beszélgetésben, amelyet Joe Biden amerikai elnökkel folytatott. Vagyis az ukrán–orosz háború jelentette válságért az USA a felelős, és neki kellene megoldást találnia azzal, hogy tárgyal Oroszországgal.
Hszi most sem használta a háború vagy az invázió kifejezést Oroszország cselekedeteivel kapcsolatban.
Kínának nem tetszik, hogy az orosz oligarchákat büntetik
Li Ju-cseng kínai külügyminiszter-helyettes szerint a szankciók sosem oldottak meg semmit.
Az Ukrajnát fenyegető orosz csapatösszevonások közepette, a pekingi téli olimpia megnyitója előtt Vlagyimir Putyin orosz elnök és Hszi szokatlanul hosszú, mintegy 5300 szavas közös nyilatkozatban adta a világ tudtára, hogy megvédik egymás érdekeit a „külső erők” ellen, és hogy az együttműködésüknek „nincs korlátja”. Diplomáciai körökben valószínűnek tartják, hogy Putyin beszélhetett vendéglátójának a közelgő ukrajnai invázióról, s még azt is elképzelhetőnek mondják, hogy a Kreml ura megígérte, megvárja vele, amíg véget ér a téli olimpia, ha már a grúziai háborúval 2008-ban belerondított az akkor szintén Pekingben rendezett nyári játékok légkörébe.