A Forradalmi Kommunista Párt vezetőjéből lett az MCC brüsszeli irodájának vezetője

2 perc

2022.12.22. 09:10

Frank Füredi csak ötvenéves kora körül, a kilencvenes évek közepén szakított a kommunizmussal.

Egykor kommunista, majd liberális nézeteket vallott az a magyar származású angol szociológus, Frank Füredi, akit a Matthias Corvinus Collegium (MCC) brüsszeli irodájának vezetésével bíztak meg – írja a 24.hu.

A lap szerint az 1947-ben született Füredi csak ötvenéves kora környékén szakított a kommunizmussal, 2007-ben a Magyar Narancsnak nyilatkozva úgy fogalmazott: rádöbbent, hogy sokkal fontosabbak a liberális eszmék.

Az MCC brüsszeli igazgatója a Politicóban magyarázta el, miért van szükség egy magyar agytrösztre

Frank Furedi szerint a Magyarországgal szembeni ellenségesség irracionális magyarofóbiává alakult át.

A cikkből kiderül, hogy Füredit három évvel a csatlakozása után, 1973-ban zárták ki a brit Nemzetközi Szocialisták nevű formációból, ami után társaival megalapította a Forradalmi Kommunista Csoportot. 1978-ban hozták létre a Forradalmi Kommunista Pártot, ahol példaképüknek a szovjet szocialista forradalom két vezéralakját, Lenint és Trockijt tekintették. A szociológus nemcsak a vezetője, de a fő ideológusa is volt a tömörülésnek, amely – írja a 24.hu – „hitet tett a kontrollálatlan migráció, az ingyenes abortusz és a homoszexuálisok jogai mellett”. Füredi felesége, Ann Füredi pedig abortuszklinikát vezetett, és ma is védi a terhességmegszakításhoz való jogot. Pártja az első öbölháborúban kiállt Szaddám Husszein iraki diktátor, a délszláv háború során pedig Szlobodan Milosevics szerb elnök mellett.

A Magyar Narancsnak annak idején beszélt arról is, hogyan lett kommunista annak ellenére, hogy a családja 1956-ban az Egyesült Államokba menekült. És kitért az akkori – a Gyurcsány-kormány idején tapasztalható – magyar belpolitikai viszonyokra is. Úgy fogalmazott: „Az még innen, a távolból is látszik, hogy Magyarországon a Fidesz és a szocialisták között nincs nagy különbség. A baloldal, annak ellenére, hogy szocialistának hívja magát, politikailag teljesen pragmatikus. Nem látni, hogy érdekelné őket a jövő, hogy elhiszik, hogy a jövőben jobb élet lesz.”

A cikk szerint bár Füredi sokféle politikai nézetet vallott, abban egység mutatkozik, hogy jellemzően a fennálló társadalmi rend ellen szólalt fel, legyen az a burzsoá társadalom, a brit hegemónia, az egypólusú világrend és most az Európai Unió. Világnézete az évek során közeledett, bizonyos témákban pedig össze is ért a Fideszével, kommunista múltja miatt mégis pikáns, hogy az antikommunista retorikát előszeretettel alkalmazó kormánypártok őt választották ki erre a posztra.

A lap megkereste Füredi kinevezésével kapcsolatban Orbán Viktor miniszterelnök politikai igazgatóját, Orbán Balázst, az MCC kuratóriumának vezetőjét, aki szerint megkérdőjelezhetetlen Füredi alkalmassága. „Megkeresését olvasva az a híres mondás jutott eszembe, hogy aki fiatal korában nem progresszív vagy szocialista, annak nincs szíve, aki idősebb korára is az, annak nincs esze” – tette hozzá.

Az illiberalizmus exportja: vitatott személyekkel nyit az MCC brüsszeli irodája

Nyugat-Európában készül terjeszteni az igét a Fidesz elitképzője. A Mathias Corvinus Collegium brüsszeli leányvállalatában az egykori trockista és mai Putyin-szimpatizáns nyugati értelmiség képviselői egyaránt otthonra lelnek.