A történelem legnagyobb nem nukleáris robbanásának irtózatos pusztítása – 105 éve volt a halifaxi tragédia

6 perc

2022.12.06. 17:00

A robbanóanyagot szállító Mont-Blanc hajón történt detonáció miatt a kanadai Új-Skócia tartomány lakosai közül több ember halt meg, mint az első világháborúban, és több, mint a Titanic elsüllyedésekor. Ennek ellenére utóbbihoz képest Magyarországon a Mont-Blanc története kevéssé maradt meg a köztudatban.

Halifax kivételesen jó adottságokkal rendelkező kikötő Kanada keleti részén, Új-Skóciában, az Atlanti-óceán partján. Az óriási kikötő a Bedford-medencében épült ki. Ez egy védett öböl, melynek elég szűk, nagyjából 800 méter széles kijárata van az óceánra. A kikötő egyik oldalán fekszik a katasztrófa idején nagyjából ötvenezres lakosságú Halifax, a másik oldalon a sokkal kisebb Dartmouth.

Az öbölbe békeidőben nem engedtek be hadi-, illetve hadianyagot szállító hajókat. 1917-ben azonban háború dúlt a nagyvilágban, és abba éppen ekkor keveredett bele Észak-Amerika. A Németország által megindított korlátlan tengeralattjáró-háború tömegével pusztította el az amerikai áruszállító hajókat (is). Woodrow Wilson az Egyesült Államokban izolacionista kampánnyal, a háborúból való kimaradás ígéretével nyerte meg a választásokat, az újraválasztott elnök azonban 1917-ben mégiscsak bevezette országát a háborúba, nem is nagyon volt más lehetősége. Az USA április óta hadban állt Németországgal, és éppen a halifaxi tragédia másnapján szavazta meg a kongresszus a hadüzenetet az Osztrák-Magyar Monarchiának.

Woodrow Wilson amerikai elnök
Wikipedia

Halifax forgalmát hatalmas mértékben megnövelte a háború. Észak-Amerikából rengeteg áru és hadianyag érkezett a háborúban álló Nyugat-Európába. A hajókat angol hadihajók által biztosított konvojokba rendezték, hogy hatékonyabban megvédhessék őket. A konvojok összeállításának egyik kitüntetett helye Halifax kikötője, a védett Bedford-medence volt.

A medence bejáratát éjszaka hatalmas hálók védték az ellenséges tengeralattjárók behatolásától. A hálók lebocsájtása után nem lehetett se behajózni a kikötőbe, sem onnan kihajózni. December 5-én késlekedett a behajózással a New Yorkból érkező, Bordeaux végcéllal hadianyagot szállító hatalmas francia teherhajó, a Mont-Blanc, és késlekedett a kihajózással az Imo nevű kisebb norvég hajó is, amely éppen New Yorkba indult Belgiumnak szánt segélyszállítmányért, de késve szállították a szenet a gőzhajónak, ezért nem tudott útnak indulni. Az egyik kint rekedt, a másik bent rekedt Mikulás éjszakájára. A Mont-Blanc 2600 tonna robbanóanyagot (TNT-t), 10 tonna lőgyapotot, pikrinsavat, a fedélzetén pedig 35 tonna benzolt szállított.