Ha igaz, hogy orosz megrendelésre buktatták meg Tuskot, az is igaz, hogy korrupt?
Az orosz ügyekben tolmácsoló Marcin W. két vallomást tett, ami komoly kihívás elé állítja a lengyel ellenzéki vezetőt, volt kormányfőt, Donald Tuskot: ha az egyiknél szavahihetőnek ítéli a férfit, a másikban is annak kell lennie. A kampány dübörög, noha csak egy év múlva lesz a választás.
A lengyel jobbközép kormány 2015-ben egyebek közt abba bukott bele, hogy egy étterem pincérei egy üzletember megbízásából lehallgatták politikusainak bizalmas beszélgetéseit. Most újabb részletek kerültek napvilágra, és egy évvel a következő parlamenti választás előtt heves vita tört ki: ki képvisel idegen érdekeket?
A 2014-ben nyilvánosságra került hangfelvételekből nem derült ki semmilyen törvénysértés, de az embereket megdöbbentette az úriemberként ismert politikusok cinizmusa, pökhendisége és stílusuk durvasága.
Ez sokat ártott Donald Tusk miniszterelnöknek, aki 2014 nyarán megnyert ugyan egy bizalmi szavazást, de miután ő Brüsszelbe távozott az Európai Tanács élére, pártja a következő évben vereséget szenvedett a választáson, és a Jaroslaw Kaczynski vezette, ma is kormányzó jobboldali Jog és Igazságosság (PiS) került kormányra.
Az már nyolc éve is kiderült, hogy a lehallgatásra a megbízást egy Marek Falenta nevű, Oroszországból szenet importáló üzletember adta, aki az orosz szénbehozatalt korlátozni akaró kormány ellenfelének nevezte magát.