A Kúria-elnök feleségét leszavazták, de a Fővárosi Ítélőtábla elnöke szerint ettől még lehet tanácselnök

2 perc

2022.08.15. 14:01

Ribai Csilla visszautasítja, hogy Kovács Helga Mariann kinevezése politikai befolyásra történt, és méltatlannak tartja a feltételezést. Időközben reagált a Kúria is: az elnöknek nincs szerepe az ítélőtáblai pályázatok elbírálásában - írták.

Valóban Kovács Helga Mariann, a Kúria elnökének, Varga Zs. Andrásnak a felesége lett a Fővárosi Ítélőtábla Polgári Kollégiumának tanácselnöke, de az erről szóló szavazás csak véleménynyilvánító javaslat, amely nem köti a kinevezőt – írta a hvg.hu-nak válaszában Ribai Csilla, a Fővárosi Ítélőtábla elnöke.

A hvg.hu az Observer brit lapban megjelent cikk alapján vasárnap írta meg, hogy Kovács Helga Mariann – aki július 15-ig megbízott tanácselnöke volt a Kollégiumnak – jócskán alulmaradt a bírák által tartott szavazáson, a jegyzőkönyv szerint a voksok kevesebb mint a felét kapta meg. Ennek ellenére július 16-tól ő töltheti be a tanácselnöki pozíciót. Az információt a hvg.hu forrásai is megerősítették.

Observer: Feleannyi szavazatot kapott, mégis a Kúria-elnök feleségét nevezték ki tanácselnöknek

Varga Zs. András felesége a Fővárosi Ítélőtáblán politikailag kényes ügyekkel is foglalkozhat. A lapnak nyilatkozó bírók nyomásgyakorlásról is beszéltek, ami különösen kínos a kormány számára, amely az uniós pénzekért folyó jogállamisági eljárásban tagadja az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatban felmerült aggályokat.

Az elnök a hvg.hu-nak kiemelte, hogy a tanácselnökök kinevezése nem választással történik. Azt ugyanakkor nem tagadta, hogy a „véleménynyilvánító” szavazáson a nyertes Kovács Helga Mariann feleannyi támogató javaslatot kapott, mint riválisa.

Az eredmény egész pontosan így alakult:

  • nyertes pályázó: 14,
  • nem nyertes pályázó: 36.

Ribai Csilla hozzátette, hogy a nyertes pályázó – vagyis Kovács Helga Mariann – három szakjogászi végzettséggel rendelkezik, évek óta rendszeresen tart szakmai előadásokat, képzéseket, egyetemen oktat, két kommentár társszerzője, tudományos és kutatómunkát végez.

„A pályázatot nem nyert bíró szakmai felkészültsége a nyertes pályázóét nem éri el” – tette hozzá.

A Fővárosi Ítélőtábla elnöke azt is megemlítette, hogy a nyertes 8 év tanácselnöki tapasztalattal rendelkezik, míg a pályázatot nem nyert bíró ténylegesen soha nem szerzett tapasztalatot tanács vezetésében, munkaszervezésében.

A Fővárosi Ítélőtábla honlapján egy közleményt is kiadott az ügyben, amelyben az elnök visszautasította, hogy a tanácselnöki kinevezés politikai befolyásra történt, egyben méltatlannak tartja a feltételezést.

„A Fővárosi Ítélőtábla az igazgatási és ítélkezési tevékenységét a törvényeknek megfelelően végezte és végzi” – írta.

Mivel a véleményező szerv javaslata a kinevezésre jogosultat nem köti, Ribai Csilla szerint hamis annak a látszata, hogy a tanácselnöki kinevezés alapja kizárólag egy „bíróválasztó kollégiumi szavazás” lenne.

"Dr. Kovács Helga Mariann tanácselnöki kinevezésére kizárólag objektív szempontok alapján került sor. A kinevezésre jogosult az indokolt határozatát nyilvánosan ismertette a véleményezésre jogosult szerv és annak minden tagja előtt, valamint a bíróság belső honlapján is közzétette" – áll a közleményben.

Frissítés: reagált a Kúria

A Kúria elnökének semmilyen szerepe nincs az ítélőtáblai pályázatok elbírálásában - közölte az üggyel kapcsolatban a Kúria hétfő este. Mint írták, "Magyarország alkotmányos rendje nem engedi a bírák családi kapcsolatainak vizsgálatát pályázatok elbírálása során. Képtelenség is lenne a bírósági vezetők hozzátartozóit sajátos végzettségüktől, hosszú tanácselnöki és több évtizedes bírói tapasztalatuktól függetlenül kizárni a pályázatokból.

Össze nem függő események összekapcsolt bemutatása érdekes lehet, de valós nem.