Gábos András: Még nem tudjuk, várható-e akkora sokk, mint a 2008-as válságkor

10 perc

2022.08.03. 15:30

A magas foglalkoztatottságot még a koronavírus sem rengette meg, de a növekedő rezsivel és inflációval a javuló szegénységi mutatók vissza is fordulhatnak – mondja a Tárki vezető kutatója, Gábos András. Interjú.

HVG: Amikor bejelentették a rezsicsökkentés korlátozását, sokan stresszesen kezdtek matekozni, nem csak a klasszikus értelemben szegénynek számító rétegek. A rezsinövelés és a rekordinfláció a magyar társadalom mekkora részének okozhat komoly megélhetési gondokat?

Gábos András: A súlyos anyagi deprivációban élők aránya 2020-ban 8 százalék volt. Ők kilenc tételből – mint a másnaponkénti húsfogyasztás, a lakás megfelelő fűtése, váratlan kiadás fedezése, fizetési elmaradás hiánya vagy egyheti éves nyaralás – legalább négyet nem engedhetnek meg maguknak. Ez az adat 2005-ben 23 százalék volt, a gazdasági válság mélypontján elérte a 28 százalékot és 2020-ra csökkent 8 százalékra, összefüggésben a reáljövedelmek 2013 utáni viszonylag gyors növekedésével.

Mivel az adatok csak késleltetetten állnak rendelkezésre,

még nem tudjuk, hogy a koronavírus-válság rontott-e ezen, de a folyamatosan javuló trendek már akkor megtorpanhattak és ebben a helyzetben ez tartós lehet, vagy a folyamatok ismét romolhatnak.