Orbán nem mondott igazat a háborúról, a Nyugat kárhoztatása csak terelés
Orbán Viktor szeretné elérni, hogy a háború súlyos gazdasági következményei miatt ne csökkenjen a kormány népszerűsége, ezért kárhoztatta mindenért a Nyugatot Tusványoson – erről beszélt a hvg360-nak Krekó Péter, a Political Capital ügyvezető-igazgatója. Sz. Bíró Zoltán történész pedig tételesen cáfolta Orbán háborús állításait és két magyarázatot is adott Orbán oroszbarátságára. Abban mindkét szakértő egyetértett, hogy ez óriási károkat okoz Magyarországnak.
Orbán Viktor Tusnádfürdőn bedobta a fajok keveredéséről szóló eszmefuttatását, ami napokra eluralta a közbeszédet. Kellett a terelés a nagyon sok családot érintő megemelt rezsiszámlák és a két hete tartó tüntetéssorozat miatt.
De a fajvédő szöveg a beszéd lényegi elemeiről is elterelte a figyelmet. Orbán Viktor ugyanis
- azt jósolja, legalább 2024-ig tart a háború Ukrajnában, egész Európát recesszió fenyegeti a következő két évben, amiből Magyarország szeretne kimaradni, de a következő négy évet nem látja egyben.
Ha valóban évekig tart még a háború, annak a jelenlegi számok alapján beláthatatlan gazdasági következményei lehetnek, és az is kérdés, hogy egy recessziós környezetben, szoros gazdasági kapcsolatokkal Magyarország képes lesz-e kis szigetként túlélni.
- azt mondta, hogy minimum 2030-ig tervez.
- magát öregnek tartja, de már dolgozik a nemzedékváltáson.
Ezt szó szerint így fogalmazta meg:
ha ránéznek a kormányra, akkor a kormányban negyvenes éveiket, esetenként annak elejét taposó minisztereket látnak, akik húsz-harminc évig lesznek képesek vezetést biztosítani Magyarország számára.
Vagyis, lényegében örökké tartó Fidesz-uralommal kalkulál.
Tusványosi kérdőjelek: Náci beszéd-e Orbáné? Mire gyúrunk 2030-ig?
A „kevert fajú" Európa elleni fellépés volt a legerősebb kifejezés az idei, amúgy meglepően unalmas és demotiváló tusnádfürdői Orbán-beszédből. Lett is visszhangja, pedig a most "náci beszédnek" minősített gondolatok sem újak a miniszterelnöktől, időről-időre előveszi és leporolja azokat, igaz, ennyire egyértelműen még nem fogalmazott.
A háborúval kapcsolatban elismerte ugyan, hogy Oroszország támadta meg Ukrajnát – nehéz is lett volna ezt máshogy tálalnia –, azonban utána a NATO-t hibáztatta a háború kitöréséért, az Európai Uniót pedig az utána kialakult válsághelyzetért.
A többi között azt mondta, Oroszország azért támadta meg Ukrajnát, mert a NATO elutasította a biztonsági igényeit, és ha Donald Trump és Angela Merkel még hatalmon lenne, ez a háború nem robban ki. A háború végét is Trump visszajöveteléhez köti. Kimondta egyébként azt is, hogy itt Ukrajna nem nyerhet, még amerikai fegyverekkel sem, annyival erősebb az orosz hadsereg.
Tételesen cáfolják Orbánt
Sz. Bíró Zoltán történész, Oroszország-szakértő szerint Orbán „egész egyszerűen nem mondott igazat”, mikor arról beszélt, a NATO nem reagált megfelelően az oroszok követeléseire és ezért tört ki a háború.