Nem sok jót ígér a Fidesznek a pártfinanszírozás változása az Európai Parlamentben

3 perc

2022.07.19. 11:30

Szigorítják az európai politikai pártok és alapítványok hozzáférését az uniós forrásokhoz: jogállamisági feltételeket támasztanak és egy hatóságot állítanak fel a pénzköltések ellenőrzésére. Amióta a Fidesz elhagyta az Európai Néppártot, ilyen támogatásokat nem kaphat, de most úgy tűnik, ez így maradhat akkor is, ha mégis sikerülne új jobboldali pártszövetséget gründolnia.

A legfrissebb adatok szerint évente 69 millió eurót költ az Európai Parlament az uniós költségvetésből az európai pártszövetségek pártjaira és alapítványaikra. Ennek az összegnek körülbelül kétharmada a pártoké, a fennmaradó rész pedig az azokhoz köthető alapítványoké lesz. Az EP-frakciókat adó pártszövetségek körülbelül 90 százalékban uniós forrásból működnek, 10 százalékban pedig felajánlásokat fogadnak.

A pártszövetségeken kívüli pártoknak ebből a pénzből nem jut, így amióta a Fidesz nem tagja az Európai Néppártnak, nem kap uniós pénzt, és ugyanez áll pártalapítványára, a Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítványra, amely korábban a Néppárt alapítványától, a Konrad Adenauer Alapítványtól jutott támogatáshoz.

Ez a rendszer hosszú évek óta működik, így kapnak támogatást a páneurópai politikai erők, a szociáldemokraták, a néppártiak, a baloldal, a liberálisok és a zöldek. Most viszont az Európai Bizottság készített egy előterjesztést, amelyet az európai demokrácia cselekvési tervének nevez és amelyben a többi között ezeket a támogatásokat is újraszabályozná.