Náci milliárdosok – 5. rész: A Dr. Oetker története
Hogyan fonódott össze a német nagyipar és a hatalom felé igyekvő, majd a hatalmat birtokló német nemzetiszocialista párt? Hogyan talált egymásra a náci vezérkar és a nagytőke? Miként segítette az üzleti elit kényszerből vagy meggyőződésből Hitler terjeszkedését és hatalmi politikáját? És mi történt a második világháború után a kollaboráns gazdasági szereplőkkel? Erről szól a HVG Könyvek Kiadónál megjelent Náci milliárdosok című kötet (szerzője David De Jong holland történész, oknyomozó újságíró), melynek több részletét is bemutatjuk az elkövetkező hetekben.
Rudolf-August Oetker, a „pudingherceg” tudta, hogy különleges helyzetben van. Nevét a sosem ismert apja és nagyapja után kapta – Bielefeldben, a Johannisbergen lévő családi villában nőtt föl, világos céllal és felhatalmazással. Mint az egyetlen fiú örökös, akinek az a dolga, hogy továbbvigye a családi céget és nevet, Rudolf-August korán felismerte, hogy: „a legértékesebb örökségem az Oetker név”.
A mostohaapja, Richard Kaselowsky, akit igazi apjának tekintett, és így is szólított, kiválóan felkészítette rá, hogy átvegye a Dr. Oetkert. Pedig Rudolf-August rossz tanítvány volt. Jobban szerette a lovaglást, akárcsak Kaselowsky, aki maga is buzgó lovas és tenyésztő volt. Míg zsugori anyja nem kedvelte férje drága hobbijait, Rudolf-August nagyanyjának nem voltak ilyen fenntartásai. A végtelenségig kényeztette a fiút, 1930 karácsonyára egy nyitható tetejű BMW-t ajándékozott neki. Amikor később Rudolf-Augustnak el kellett adnia a BMW motorját, egy lóval vigasztalta meg.
Rudolf-August 12 éves volt, amikor lovagolni kezdett. Miután a helyi lovasiskolát 1933-ban a Reiter-SA-hoz csatolták, a 16 éves Oetker automatikusan tagja lett a félkatonai szervezet lovas tagozatának. Aligha volt ez politikai állásfoglalás. De egy másik tagság már az volt. Rudolf-August mostohaapja 1933 májusában belépett a náci pártba. Majd az anyja is követte, aztán a nővére. Rudolf-August csatlakozott utoljára. Náci család voltak, egytől egyig.
Azt követően, hogy Rudolf-August 1936-ban befejezte a középiskolát, hat hónapos náci munkaszolgálat következett. A munkaszolgálat befejező ünnepségére a Dr. Oetker 200 női alkalmazottját buszoztatta be Bielefeldből, hogy legyen táncpartnere a társainak. Rudolf-August úgy emlékezett, hogy „remek buli” volt. Mivel egészségügyi problémái miatt a katonaságra nem volt alkalmas, 1937-ben Hamburgba költözött, és egy bankban gyakornokoskodott. Nem épp egy átlagos tanonc nívóján élt: először Hamburg központjában, a belső Alster-tónál lakott a Four Seasons hotelben, majd hamarosan megfelelő rezidencia után nézett a külső Alster-tónál, Hamburg legdrágább részén.