Gyöngyösi Márton: "Nem szeretnék a Jobbik Retkes Attilája lenni"

12 perc

2022.07.05. 04:30

A Jobbik új elnöke pártját keresztény, jobbközép, nemzeti-konzervatív alakulatként képzeli el, de nem ideológiát, hanem gyakorlati megoldásokat akar kínálni a szavazóknak, erről a hvg360-nak adott interjúban beszélt. Elődjével, Jakab Péterrel – aki jelenleg frakcióvezető – már beszélt arról, miként működhetnek együtt úgy, hogy a Jobbik elkerülje az SZDSZ-esedés rémét. Azt mondja, nincs visszatérés a radikalizmushoz, nem sírja vissza azokat a jobbikosokat, akik most a Mi Hazánkkal vannak. Szerinte a parlament még mindig jogállami keret, ahol van értelme a politizálásnak. Elismeri, hogy 2014-ben, a Krím elcsatolását tévesen ítélték meg: "vakok voltunk, és arányt tévesztettünk". Szörnyű, súlyos és szégyellni való dologként értékeli, amikor évekkel ezelőtt a zsidók listázását sürgette, de azt mondja, azóta bizonyította, hogy nem antiszemita.

hvg360: Ráfért már az ellenzékre egy kétharmados győzelem, bár ez most csak a Jobbik elnökválasztásán sikerült önnek, a tavaszi választáson a jobbikos szavazók kétharmadát elveszítették. Most a cél a parlamenti küszöb környékén tartani a pártot?

Gyöngyösi Márton: Az összes ellenzéki párt rossz állapotban van most, a Jobbik hátránya hozzájuk képest, hogy a mi belső konfliktusaink a nagy nyilvánosság előtt, a felszínen zajlanak, ami nem szerencsés. A tisztújító kongresszuson azt mondtam, hogy szeretném ezeket a belső konfliktusokat a mai nappal lezárni.

hvg360: Merész vállalás.

Gy. M.: Viszont szükséges ahhoz, hogy végre azzal foglalkozzunk, amivel minden pártnak kellene: a szavazóival. Április 3-a óta csak saját magunkkal és egymással foglalkozunk, ezért a legfontosabb feladatom most az lesz, hogy rendezzem a sorokat, reális célokat tűzzek ki és világos gondolatokat fogalmazzak meg egy szociálisan érzékeny, keresztény, jobbközép, nemzeti-konzervatív párt meghatározásához. A magyar politikai palettán itt tátong egy űr.

hvg360: Olyannyira, hogy ezt próbálta betölteni Pálinkás József pártja is, amelynek ez annyira nem sikerült, hogy közben már meg is szűnt. Mitől lesz sikeresebb a Jobbik receptje?