Miért vagyunk hiszékenyek és átverhetők?
Döntéseinket, cselekedeteinket gondolkodási csapdák tucatjai befolyásolják, észrevétlenül, nap mint nap. Ha tisztában vagyunk velük, és megtanuljuk őket felismerni a saját életünkben, nehezebb lesz megvezetni minket. Ehhez adunk most tippeket.
Az Egyesült Államokban a felnőttek közel 50 százaléka hisz a kísértetekben, 26 százalékuk pedig a boszorkányokban. Négyből egy amerikai hiszi, hogy a Nap kering a Föld körül, 11 százalékuk pedig nem zárja ki, hogy a világot emberbőrbe bújt gyíkok irányítják – sorol fel néhány megmosolyogtató téveszmét nemrég magyarul is megjelent Alternatív tények című könyvében Åsa Wikforss.
Ennél komolyabb problémát okoz a svéd filozófus szerint az, hogy az emberek jelentős része olyan alapvető tudományos tényekkel sincs tisztában, mint hogy például az emberi tevékenységek igenis komoly hatással vannak a klímaváltozásra.
Miért hiszünk el képtelenségeket?
A svéd filozófus szerint ezzel kapcsolatban két kérdés is felmerülhet. Az egyik: hogyan hihetnek el emberek ilyen valótlanságokat egyáltalán? A másik: hogyan hihetnek bennük azután is, hogy szembesülnek a cáfoló bizonyítékokkal?
Az első kérdésre a válasz Wikforss szerint az, hogy ez leginkább attól függ, milyen forrásokból tájékozódunk.