„Ne várjuk el, hogy a beteg felkeres” – így segít a távgyógyítás a hajléktalanok ellátásában
Internetes orvosi távkonzultáció hajléktalan embereknek – bár elsőre meglepőnek tűnik, de egy most lezárult, egyedülálló magyar kutatás szerint a rendszer nemcsak működőképes, hanem a krónikus betegségek monitorozásában is rengeteget segíthet. Márpedig erre hatalmas szükség van, mert az ellátórendszerben az utóbbi években folyamatosan nő az idősödő, több betegséggel küzdő hajléktalanok száma – mondja a hvg360-nak Békási Sándor, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egészségügyi Centrumának intézményvezető főorvosa. De hogyan segíthet a telemedicina az ő életminőségük javításában, miként járul hozzá az egészségügyi ellátórendszer tehermentesítéséhez, és egyáltalán, van-e a hajléktalanoknak internethozzáférése? Interjú.
hvg360: Ha egészségügyi digitalizációra gondolok, az e-receptek, e-beutalók vagy a koronavírus-járvány óta megszaporodott háziorvosi konzultációk jutnak eszembe, a hajléktalanellátás már kevésbé. El lehet egyáltalán interneten érni a hajléktalan embereket?
Békási Sándor: Tévhit, hogy a hajléktalanoknak ne lenne hozzáférésük az internethez. Saját kutatásunk szerint mobilkészülékkel közel 70 százalékuk rendelkezik, ezeknek több mint a fele okostelefon, és internetet is sokan használnak.
Ehhez nagy segítség az egyre több szállón elérhető ingyenes wifi. A kutatás megkezdése előtt végzett, 662 fős felmérésünkből kiderült, hogy a megkérdezett hajléktalanok körülbelül húsz százaléka tartozik abba a csoportba, melynek van saját eszköze internethozzáféréssel, kompetenciáját minimum közepesnek értékeli és előfordult már, hogy egészségügyi információt keresett. Tehát igenis van potenciál számukra a digitális egészségügyben.
hvg360: A koronavírus-járvány alatt a magyar egészségügy egyetlen látványos fejlődése a digitalizációban nyilvánult meg. Mennyire motiválta ez a kutatásukat?