Nem fogadja el a béremelési szabályok átírását a Magyar Orvosi Kamara

2 perc

2022.06.17. 14:21

Pintér Sándor a héten az egészségügyi középvezetőknek tartott előadást, amelyből a jelenlévők azt szűrték le, hogy a humánszférában legfeljebb annak lehet idén örülni, ha nem lesz elvonás.

„Pintér Sándor miniszter munkaértekezletén komoly felvetésként hangzott el, hogy a béremelés harmadik lépcsőjét megkapja az ágazat, de ez differenciáltan kerül kiosztásra. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) nem fogadja el a béremelés menetének megváltoztatását. A miniszterelnökkel kötött bérmegállapodás minden orvost feltétel nélkül megillető alapbéremelés, mely törvényben rögzített” – közölte pénteken a szervezet.

A MOK azért adott ki közleményt, mert pénteken a Népszava arról számolt be, hogy Pintér Sándor belügyminiszter Orbán Viktor és Gulyás Gergely társaságában tartott zártkörű eligazítást az egészségügyi középvezetőknek. Az ott elhangzottakból a jelenlévők azt szűrték le, hogy

a humánszférában legfeljebb annak lehet idén örülni, ha nem lesz elvonás.

A lap információi szerint az állománygyűlést a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen rendezték, ahol külön figyelmeztették a hallgatóságot, hogy tilos hangfelvételt készíteni és fotózni is. Pintér a gyűlésen arról beszélt, hogy a ciklus alatt milyen feladatokat akar megoldani.

A Káslertől megszabadult egészségügyisek adnak egy esélyt a keménykezű Pintérnek

Egy minapi egészségyügyi konferencián is szóba került az orvosbérek emelése, az ott felszólalók arról beszéltek, hogy az egységesítés továbbra is komoly feszültségeket szül az ágazatban, ráadásul az egységesen magas bér nem motiválja az orvosokat, akik így több pénzértz kevesebb beteget látnak el.

Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának egyik vezetője erről azt mondta, hogy ezt a problémát a kormány is látja, legalábbis mintha már mutatkoznának a jelei, hogy a béremelés visszamaradt 10 százalékát már nem fogják automatikusan odaadni, hanem különbséget tesznek az orvosi teljesítmények között. „Az orvosbéremelés nagyon fontos lépés volt, hiszen pályaelhagyók is gondolkoznak azon, hogy visszatérnek, de a szakdolgozók nagyon ki vannak borulva. Hatalmas a szakadék az orvosok és a nővérek fizetése között, aminek az lesz az eredménye, hogy a nővérek ott hagyják a szakmát, és kiürülnek az intézmények” – figyelmeztetett Sinkó Eszter.

Amíg politikai kockázatot jelent az egészségügy, addig itt nem lesz reform, csak tűzoltás