Orbán hazai imázsa védelmében akar teljesen kimaradni az olajembargóból
A kormány lényegében teljes és korlátlan mentességet kíván az importtilalom alól, ezért Ursula von der Leyen személyes közbenjárása ellenére sem fogadja el az unió orosz olajjal szembeni embargóját, hacsak az EU nem garantálja a magyar energiaellátást.
Ez a harc a végső
– no nem az, amit az ukrán állam a puszta túlélésért folytat, hanem az, amelyben a magyar kormány nem akarja beáldozni az egyre kevésbé fenntartható rezsicsökkentést. Orbán Viktor miniszterelnök, tőle nem szokatlan módon eposzi keretbe helyezve, élet-halál harcnak állította be az Oroszországgal szemben bevezetendő újabb szankciók uniós vitáját a Kossuth rádiónak adott nyilatkozatában.
Nehéz lesz az ébredés a magyar rezsiálomból az orosz-európai energiaháborúban
A lengyelek a Mol terjeszkedését, a németek pedig már a paksi atomerőmű orosz bővítését fúrják - belpolitikai triumfálása után egy hónappal Orbán Viktor egyre több veszteséget szenved el a Moszkva elleni energiaembargó körüli vitákban. Kérdés, meddig tarthatja 2014-es árakon a magyar háztartások energiafogyasztását, miután az elmúlt két év alatt 25-szörös volt az áremelkedés a szabadpiacon.
Az Európai Bizottság által kidolgozott, de csak az EU Tanácsa által elfogadható csomagnak része az orosz nyersolajra és olajszármazékokra még az idén bevezetendő embargó. A kormányfő szerint Magyarország nem képes meglenni orosz olaj nélkül, az embargó miatt nemhogy a rezsicsökkentésről kellene lemondani, de a magyar gazdaság lényegében összeomlana. Az embargóra tett javaslat „felér egy, a magyar gazdaságra ledobott atombombával” – mondta a miniszterelnök, fenntartva, hogy Magyarország azt nem támogatja, s ezt hangoztatta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is hétfőn az Országgyűlésben.