Mi az a Transznisztria és miért lett fontos hirtelen?
Ahhoz hogy elhelyezzük és értelmezni tudjuk a szovjet összeomlás után keletkezett első orosz bábállamot a térség geopolitikai, illetve biztonságpolitikai térképén, kénytelenek leszünk egy kicsit belemerülni a moldovai, a román és az orosz történelembe.
A XV. századtól az Oszmán Birodalom igyekezett a határait minél északabbra kitolni Európában és azokon a területeken is befolyást biztosítani magának, ahova csak nagy üggyel-bajjal tudott elvergődni a hadseregével. Ezeken a területeken a meghódításuk helyett vazallusaivá tette az ottani államokat. Így járt előbb a Krími Kánság, majd szépen sorban követték a Magyar Királyság három részre szakadásából létrejött Erdélyi Fejedelemség, illetve a két román fejedelemség, Havasalföld és Moldva. Ezen utóbbi kettő uniójából jön majd létre a XIX. század második felében Románia. Ha megnézünk egy Trianon előtti Romániát ábrázoló térképet, akkor olyasmit látunk, ami leginkább egy fordított L betűhöz hasonlít. Ennek az L betűnek a talpa Havasalföld és a szára Moldova.
Igen ám, csakhogy a Moldvai Fejedelemség a környékre rájáró viszontagságos időknek köszönhetően kénytelen volt bizonyos területi veszteségeket elszenvedni. Amikor ugyanis még a törökök egy vazallusországa volt, előbb a Habsburg Birodalom csippentett le belőle egy kisebb darabot 1774-ben, ez volt Bukovina, utána pedig a korszakban menetrendszerűen egymást követő orosz-török háborúk következtében vált egyre kiszolgáltatottabbá Szentpétervárnak. A XVIII. század közepétől az orosz-török háborúk meglehetős egyhangúságot mutattak, az oroszok ekkoriban kezdik apránként elszedni a Portától a Kaukázust, illetve ezzel egyidejűleg szinte minden egyes alkalommal komoly lépéseket tesznek az Orosz Birodalom legfontosabb, lassan fél évezredes álmának megvalósítása felé, ami nem más, mint Konstantinápoly elfoglalása és a Fekete-tenger orosz beltengerré változtatása.
A jelenlegi helyzet Moldovában és Transznisztriában, az orosz-ukrán konfliktus árnyékában:
A Dnyeszter Menti Köztársaság orosz elitje sem örül, hogy belekeveredett Moszkva háborújába
Tovább eszkalálódhat az ukrajnai válság, miután ismeretlenek több robbantásos merényletet követtek el a Moldovától elszakadt, Ukrajnával határos, Oroszország által támogatott Dnyeszter Menti Köztársaságban.