Rájöttek, hogyan rendezi az emlékeket az agy – óriási lehetőségek előtt állhat az ember
Egészen új gyógymódokat és a sci-fi határait feszegető beavatkozásokat is lehetővé tehet az, hogy sikerült megérteni, miként rendezi időrendbe az agy a múltbeli eseményeket.
Vajon mikor láttuk utoljára a telefonunkat: a munkahelyünkön, a közértben vagy még hazafelé a buszon is? Mikor vettünk be legutóbb vérnyomáscsökkentőt: tegnap este, vagy csak két órája? A szemtanú szerint mikor lépett le a balesetben elütött gyalogos a járdáról: még zöld volt a lámpa, vagy már piros? Ilyen és ezeknél kevésbé életbe vágó esetekben is óriási szerepe van annak, hogy a memória a helyes sorrendben tárolja el az emlékeket. Ennek működése mindeddig rejtély volt a kutatók számára, ám mostanra sikerült, ha nem is megfejteni, de legalább közel kerülni a folyamat feltérképezéséhez.
A memóriakutatás rejtelmeinek megértéséhez mindenekelőtt tudni kell, hogy az emberi agy a – viselkedésben, az érzelmek szabályozásában és a térbeli tájékozódásban is kulcsszerepet betöltő – hippokampuszban rögzíti a hosszú távra elraktározandó emlékeket. Ezek egyik fajtája az egyedi eseményekből álló úgynevezett epizodikus emlékezet, ami elsősorban olyan kérdésekre ad választ, mint hogy egy történésre „kivel, hol és mikor” került sor. Ilyenkor nagy szerepe van a sorrendiségnek, ellentétben a szemantikus emlékezettel, ami a világról és önmagunkról való ismereteket tárol (például olyanokat, hogy mi Franciaország fővárosa, vagy mi a cézium vegyjele).