Az auschwitzi árva – Ewa Krcz egyszerre magyar, lengyel és zsidó története

11 perc

2022.01.27. 17:00

Kétévesen, borzasztó állapotban érte meg az auschwitzi koncentrációs tábor 77 évvel ezelőtti felszabadulását, senki sem ismerte, egy lengyel család mentette meg és fogadta örökbe. Dokumentumfilmek is megörökítették, ahogy felnőttként nyomozni kezdett Magyarországon, de semmit sem sikerült megtudnia vér szerinti családjáról.

A Vörös Hadsereg 1945. január 27-én délután szabadította fel Auschwitzot és Birkenaut (Auschwitz II). Sok környéken élő lengyel azonnal a táborokba sietett. Volt, aki a káoszban fosztogatni akart, másokat a kíváncsiság hajtott, sokan pedig elhurcolt családtagjaikat keresték. Egy lengyel fiatalember, Stanisław Krcz (ejtsd: Krcs) azonban más céllal indult útnak a hóban. Stanisław az Auschwitz melletti kisvárosban, Oświęcimben élt szüleivel. Kishúga, Genia nemrég halt meg, édesanyja pedig mély depresszióba zuhant a gyásztól. Amint meghallotta, hogy a felszabadult foglyok között sok a nélkülöző árva, Stanisław elhatározta, hogy az egyik gyermeket megmenti és hazaviszi a családjához.

Amikor Auschwitz-Birkenauba érve a gyerekek felől érdeklődött, egy barakkhoz küldték. Odabent a félhomályban és hidegben talán hatvan, különböző korú gyerek lehetett. Soványak voltak, a legtöbben fakó arccal meredtek maguk elé. De néhányan kergetőztek. Egyikük, egy kislány, olyan kétéves forma. Kis testéhez képest a feje aránytalanul nagy volt. Hosszú, göndör haja összeragadt a mocsoktól. Homlokán hatalmas sebhely éktelenkedett, a hasa természetellenesen felpuffadt. A bal karján tetoválás: A-5116.

A több tucat gyerekre egyetlen lengyel nő vigyázott. Ő volt a blokkfelügyelő. Stanisław tőle hallotta, hogy a kislány neve Éva. A vezetékneve talán Stoltz (vagy Schulz?) lehetett. A nő úgy tudta, hogy édesanyját az SS-ek puskatussal agyonverték, amikor nem akart elválni a gyerekétől, a kislányt pedig valaki becsempészte a táborba. Ez azonban inkább csak amolyan szóbeszédnek tűnik. Auschwitz-Birkenauban a gyerekeket ugyanis érkezés után azonnal a gázkamrába küldték. Sokkal valószínűbb, hogy Éva iker volt és azért maradhatott életben, hogy az SS-orvos, Dr. Josef Mengele kísérleti alanyként használja. Erre utal az a tény is, hogy 1944. május 20-án, amikor Évát tetoválták, főleg magyar ikerpárok kaptak az övéhez hasonló fogolyszámot.

A túlélő Mengele-ikrek nagy része magyar gyermek volt
Auschwitz-Birkenau Memorial and Museum

Állítólag volt egy öccse is, de ő már korábban meghalt a táborban, így a kislány teljesen egyedül maradt. Szüleit, családtagjait megölték vagy máshova hurcolták. Egy dolog azonban biztos volt: Éva egy magyar kislány, aki az egyik magyarországi zsidó transzporttal érkezett.