Jan-Werner Müller: Illúzió azt hinni, hogy az Orbán-rendszer felemészti önmagát
Európának sok idő kellett, de észrevette: Orbán Viktor rendbontása nem mehet tovább szó nélkül – mondta a hvg360-nak Jan-Werner Müller, a Princeton Egyetem politikafilozófusa, populizmus-szakértője. Szerinte azzal, hogy Merkel eltűnik a színről, a Fidesz pedig kiesett a Néppártból, sokkal nehezebb feladat vár Orbánékra a 2022-es választásokon, ha pedig az ellenzék jól fókuszálja az üzeneteit, jó esélyekkel indulhat. Úgy véli, az erős vezetőkkel nincsen baj, azzal viszont igen, ha a pártjaikat is ki tudják üresíteni.
HVG360: Januárban a második Orbán-kormányzás 12. évébe léptünk. Mi a legszembetűnőbb változás a 2010-es és a 2022-es Magyarország között? Hogyan értékeli a nemzetközi világ a politikai helyzetet több mint egy évtizednyi Fidesz-kormányzás után?
Jan-Werner Müller: Engedjék meg, hogy összekapcsoljam a demokrácia fejlődésével kapcsolatos elvontabb megfontolásokkal, amit a magyarországi helyzetről érteni vélek. Ha a 19. századtól nézzük a dolgokat, jól látszik: a parlamentek és a bíróságok mellett mindig is kulcsszerepe volt a működő pártrendszernek és a független médiának. Magyarország ékes példája annak, hogyan lehet kiüresíteni ez utóbbit: a helyi sajtó lényegében megszűnt, és a közösségi média árnyékában is lényeges tévé és rádió sem úgy működik, ahogy kéne.
A politikai pártok terén érdemes lenne odafigyelni a pártrendszer autokratizációjára, vagyis arra, ahogy a feltörekvő, vagy de facto autoriter vezetők a teljes pártszerkezetet belakják. A belső ellenzék és hűséges kritikusok hiányának drámaiak a következményei. Ahogy nem lehet már valaki jó republikánus és Trump-kritikus, ahogy senki nem tesz fel kérdéseket Erdogannak, úgy Orbánt sem korlátozzák belülről. A múltban még lehetett abban hinni, hogy egy belső, konzervatív ellenzék nemet mond Orbán kleptokráciájára, de ezen rég túl vagyunk, és ez valójában sokkal aggasztóbb annál, mint amennyire látszik.
Bajnai Gordon: „Az ország nemcsak kormányt választ 2022-ben, hanem sorsot is"
Magyarországon olyan mély megosztottság van, ami minden választást élet-halál harccá tesz - mondja Bajnai Gordon volt kormányfő.
Ugyanígy aggasztó, hogy mennyire sok idő kellett Európának ahhoz, hogy felismerje, belülről van veszélyben. A szakavatottak is azt hitték, Orbán csak egy rosszul illeszkedő építőkocka, vagy egyszerűen úgy voltak vele, hogy a magyar probléma majd magától megoldódik. Sőt, a mai napig sokan alapvetésként fogadják el, hogy a Nyugat liberálisabb, a Kelet pedig illiberálisabb – ma legalább már az autoritarianzmust is hozzáteszik. 2016-ban még ott voltak Európa Manfred Weberjei, akik kritizálták Orbánékat, de a végén mindig kiálltak értük. Ezen szerintem sikerült túllendülni, de kétségtelenül rengeteg időbe telt.
HVG360: Kötődik ez konkrét eseményhez?