A világgazdaság lendületét is megakaszthatja a delta-variáns
Kilőtt Európa és az USA gazdasági növekedése, Kína zakatol, de azok a szegényebb országok, amelyeknek nem jut vakcina, lekéshetik a globális konjunktúra éledését. Közben fél szemmel mindenki a gyorsuló inflációt figyeli.
Munkaerő, mesterember csak a korábbinál magasabb bérért kerül, durván drágul az építőanyag és az élelmiszer, nincs lehetőség alkudni az új autóra, a használt ára emelkedik, chiphiány miatt akadozik a gépkocsik és az okostelefonok gyártása, konténert bérelni fájdalmas kiadással jár, s az éttermi számlák is magasabbak. A panaszok éppen úgy sorjáznak Magyarországon, mint Európában vagy az Egyesült Államokban, s mindnek egyvalami az eredője: a koronavírus-járvány miatt padlófékkel leállt világgazdaság újra száguld, ám minden irányból olyan hatások érik, amelyek letéríthetik a sztrádáról.
4500 milliárd dollárba kerülhet a világnak az, hogy a szegény országoknak nem jut elég vakcina
Erre hívja fel a figyelmet az IMF, amely arra kéri a gazdag országokat, hogy juttassanak minél több védőoltást a szegény államoknak, mert ez a saját érdekük is: pánik alakulhat ki ugyanis a pénzpiacokon, ha a világjárvány ellenőrizhetetlenné válna.
Az Európai Unió a pandémia kezdete óta már kétszer szédült recesszióba, de az Eurostat gyorsjelentése szerint (amiben csak néhány, előrejelzést közlő tagállam adatai szerepelnek, Magyarországé például nem) az április–júniusi időszakban rakétaként lőtt ki. Az EU egészének növekedése az előző negyedévhez képest 2,
az egy évvel korábbihoz viszonyítva pedig 13,2 százalék volt.
Ez utóbbi ütemet persze a bázishoz kell viszonyítani, amit történelmi visszaesés alakított ki.