4900-szorosára nőtt a lélegeztetőgépeket feleslegesen beüzemelő cég profitja
Nemcsak a lélegeztetőgépek felhalmozására költött feleslegesen az állam, hanem a beüzemelésükre is. Mindez gigászi pénzekbe került, 6000 gépről pedig nem tudni, milyen szerződés alapján készítették fel az esetleges használatra.
A kormány által tavaly összevásárolt majdnem tizenhétezerből alig két és fél ezer lélegeztetőgép jutott el a koronavírus-járvány lassan másfél éve alatt a rendeltetési helyére: a magyarországi kórházakba és szociális intézményekbe. Erre a HVG adatkérése nyomán, az Országos Kórházi Főigazgatóság (Okfő) közléséből derült fény. De persze, a hazai állami szervek válaszadási gyakorlatának megfelelően, nem valami gyorsan: az állami intézményfenntartónak még január 4-én tettük fel kérdéseinket.
Türelmünk végül az eredeti 15 helyett a veszélyhelyzet ürügyén további kétszer 45 nappal kitolt válaszadási határidő lejárta utáni 101. napon – összesen tehát több mint hét hónap elteltével – termett rózsát, miután a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnökének vizsgálata több ponton is elfogadhatatlannak minősítette az adatok visszatartását. A használatba vett készülékeknek az Okfőtől végül július 16-án megkapott, a januári helyett szerencsére a jelenlegi állapotot tükröző 2420-as darabszáma nem csupán a háromszázmilliárd forintból felhalmozott 16 863 darabos teljes állományhoz mérve mellbevágó.