Példátlan politikai és tudósi összefogás támogatja Karácsony Gergely emlékműtervét

5 perc

2021.07.23. 04:30

Új fejezetet akar nyitni az emlékezetpolitikában a főváros a Háborúkban megerőszakolt nők emlékművével. Az előkészítés is a mű része lesz, sőt lehet, hogy az maga a mű.

Terror Háza, Turul-szobor, és A német megszállás áldozatainak emlékműve, Dózsa László-ügy, a máig meg nem nyílt Sorsok Háza – csak néhány a jobboldal emlékezetpolitikai alkotásaiból. Mindegyikben közös, hogy a projektet a legmagasabb politikai szintről irányították, az előkészítés a legtöbb esetben titokban zajlott – a Szabadság téri Gábriel arkangyalos emlékműnek még az átadása is –, a cél pedig a megbékélés helyett újabb politikai konfliktusok generálása volt.

A szakemberek és a nyilvánosság kizárása néha a megrendelők számára is kínos szarvashibákhoz vezetett.

Nem sikerültek jobban a politikai töltet nélküli alkotások sem, a nevetség tárgyává vált zsánerszobrok, mint a pécsi Weöres Sándor vagy a pesti Madách téri Sisi.

A Háborúkban megerőszakolt nők emlékművével – amelyre most írtak ki nemzetközi tervpályázatot – akarja megmutatni Karácsony Gergely, hogy az ellenzéki oldal hogyan is kezd bele egy nagyobb szabású emlékezetpolitikai projektbe.