Meglopták és megbüntették, pedig tízmilliárdokat költött biztonságra a NER bankja
Miközben rengeteg pénzből fejlesztette informatikáját a Takarék-csoport, egy fiókjában százmilliókat sikkasztottak el. A minap részben az it-biztonság hiányosságai miatt bírságolta meg a kormányhoz közel álló pénzintézetet a Magyar Nemzeti Bank.
Tán nem véletlen az időzítés: a Magyar Bankholding éppen akkor jelentette be, hogy nemzetközi szaktekintélyt igazolt a 2023-ra összeolvadó Takarékbank–Budapest Bank–MKB-trió közös informatikai rendszerének fejlesztésére, amikor a jegybank bírságot mért a Takarék-csoportra. A 32,5 millió forintos büntetés aprópénz ugyan számára, a mellé fűzött kommentár azonban annál érdekesebb. E szerint ugyanis a csoport korábbi ernyőbankja, az MTB és a Takarékbank olykor hibásan és hiányosan mérte fel a hitelek kockázatosságát. Az informatika és a személyes belső kontroll gyengeségei miatt például nem tartották mindig kellően nyilván az egyes adósokhoz tartozó limiteket. A követeléskezelő céget pedig sok más mellett azért marasztalták el, mert
nem vizsgálta meg alaposan, mennyire térülhetnek meg az általa átvett rossz hitelek.
Történt mindez 2019 novembere után, amikorra megszűntek a takarékszövetkezetek, és felállt a Takarékbank. Ekkorra elvben befejeződött az egységes informatikai rendszerük részben közpénzből fedezett, több tízmilliárd forintos fejlesztése. Ezt a 2016-ban megbukott bankvezető-üzletember, Spéder Zoltán álmodta meg, de a helyébe lépő egykori takarékszövetkezeti elnök, Vida József végezte be. Menet közben az informatikában is fantáziát – s persze pénzt – látó, mindenessé lett Mészáros Lőrinc is beszállt a projektbe.
Mészáros Lőrinc bankára beszáll az FHB irányításába
Két héten belül az FHB Jelzálogbank valamennyi vezető testületéből kisöpörhetik az Orbán-kormánynál kegyvesztett Spéder Zoltán, valamint a titokzatos osztrák üzletember, Heinrich Pecina embereit. Helyettük olyanok jöhetnek, akik jól fekszenek a kormánynál, köztük a Mészáros Lőrincéknek milliárdos hitelt nyújtó bankár.
Jóllehet az MNB hangsúlyozta, hogy a feltárt hibák nem veszélyeztetik a bankcsoport biztonságos működését, sőt azok egy részét menet közben orvosolták is, mindez egyáltalán nem megnyugtató a betétesek számára. A Takarékbank ugyanis a kormánybarát oligarchák pénzelője sokmilliárdos hitelekkel, ezért egyáltalán nem közömbös, hogy jól számítja-e ki az egy-egy adósnak biztonságosan adható maximális hitelösszeget. S ez még akkor is így van, ha a Vida által 2017-ben csoportszinten 60 milliárd forintban megszabott nagyhitel-korlátot egyetlen NER-es csúcsvállalkozó birodalma sem érte el.
Csakhogy a politika kegyeltjeinek fizetőképességét nemcsak a koronavírus-járványhoz hasonló krízisek, hanem egy esetleges kurzusváltás is megrendítheti, amit persze nem lehet egzakt módon számszerűsíteni. Mindenesetre a Takarékbank adósai között van Tiborcz István 7-8 milliárd forint erejéig, de milliárdokkal tartoznak a Mészáros Lőrinc holdudvarába tartozó Balatontourist által kezelt kempingek is. A Schmidt Mária családi vállalkozásának uralma alatt álló BIF korábban 8 milliárddal adósodott el a Takarékbanknak, a minap pedig 2,5 milliárdot vett fel tőle ingatlanfejlesztésre.