Három végtagját is elveszíthette a Hamász terrorista fantomja, de Izrael nem tudja elkapni
Mohamed Deif tette a palesztin Hamászt veszélyes terrorcsoporttá. Mindig bujkál. Egyszer adott interjút, de maszkban. Politikai ambíciói nincsenek, de a terrorista szervezetnél állítólag mindig övé az utolsó szó. A Hamász szombaton indított Izrael elleni támadásában is kulcsszerepet játszik, ezt jelzi, hogy noha rendkívül ritkán szólal meg nyilvánosan, most megtette, gyújtó hangú szózatot intézett a palesztinokhoz, bejelentve az offenzíva indítását.
A 2014-es izraeli–gázai háború kirobbanása után hét évig nem jelentkezett nyilvánosan, akkor recsegő audioüzenetben ultimátumot intézett Izraelhez: ha nem teljesíti a Hamász feltételeit, súlyos árat fizet. A hang a Hamász katonai szárnya, a Kasszám Brigádok rejtélyes parancsokáé, Mohamed Deifé volt. Őt tartják a Hamász „agyának”, akit a Gázai övezetben kevesen ismernének fel, de mindenki tud róla.
Tavaly december 14-én, a Hamász megalakulásának 35. évfordulóján közleményt adott ki, abban a palesztinok összefogását sürgette Palesztina felszabadítása érdekében.
A mostani háború kitörésének napján előre felvett 10 perces hangüzenetben azt mondta, a támadás az válasz "az Al-Aksza mecset megszentségtelenítésére", és arra, hogy Izrael idén több száz palesztint ölt meg és sebesített meg. Azt üzente, hogy „az ellenségnek meg kell értenie, hogy elszámoltatás nélküli tombolása ideje véget ért." Felszólította a palesztinokat és az Izraelben élő arabokat hogy „űzzék ki a megszállókat és bontsák le a falakat”.
Deif hangüzenete a France 24 beszámolójában:
A fantom – ahogy nevezik – a fegyveres ellenállás feltétlen híve, akinek a nevéhez fűződik a Hamász ütőképes hadseregének a felállítása, öngyilkos merényletek megszervezése, a rakétaarzenál létrehozása, valamint az izraeli területre is elágazó gázai alagútrendszer kiépítése. Deif óriási szerepet játszott a palesztin–izraeli békefolyamat megakasztásában.
Nagy árat fizethet a Netanjahu-kormány, akkor is, ha megnyeri háborút a Hamász ellen
A Gázai övezet lakosságának nyomorúságos helyzete, Irán erődemonstrációja és az izraeli-szaúdi kibékülés aláásása is állhat a Hamász Izrael elleni váratlan és példa nélkül álló szárazföldi, vízi és légi támadása mögött. A jom kippuri háború 50. évfordulójára időzített eszkaláció Benjamin Netanjahu jobboldali kormányát is megrengetheti.
1965 környékén született az akkor még egyiptomi fennhatóság alatt lévő Gázai övezetben lévő Khán Júniszban, palesztin családja 1948-ban az izraeli Askelon melletti egyik faluból menekült a tengerparti sávba. Tinédzserként az egyiptomi alapítású Muszlim Testvériség iszlamista szervezet első gázai nemzedéke volt rá hatással. A Gázai Iszlamista Egyetemen természettudományokat tanult, de közben egyre meghatározóbb tagja lett a Testvériségnek. Visszatérők néven színházi csoportot hozott létre, amely – az ő szereplésével – propagandafilmeket forgatott a mozgalom, majd annak 1987-ben megalapított gázai fiókszervezete, a Hamász számára.