Orbán nem szeretné, ha kémügyek rontanák el barátságát Putyinnal
Az oroszok nem már vannak a spájzban, hanem még mindig, térségünk Moszkva ügynökeinek fontos játszótere, és tevékenységükben Budapestnek most különleges szerep jut.
„Jó móka James Bondot nézni a filmekben. De nem akarjuk, hogy a mi hegyünk mögött bújjon el”
– ezt mondta a The New York Times újságírójának a csehországi Vrbetice egyik idős lakója. Ez az a falu, amelynek a közelében hat és fél éve felrobbant egy lőszerraktár, ráadásul egymás után kétszer, a robbanásban pedig két munkás meghalt.
Bár akkor balesetként beszéltek a falut is törmelékekkel beborító robbanásról, nemrég Andrej Babis cseh kormányfő bejelentette: a 2014. október 16-án történtekhez köze van a GRU-nak, az orosz katonai titkosszolgálatnak, azon belül is a rettegett 29 155-ös egységnek. Ez az a részleg, amelyet azzal vádolnak, hogy egy volt orosz titkosszolga, Szergej Szkripal és lánya ellen követett el mérgezéses merényletet az angliai Salisbury városában 2018 márciusában, és ugyanez a csapat támadhatta meg idegméreggel 2015-ben Emilian Gebrev bolgár fegyverkereskedőt is, azt az ukránoknak fegyvereket szállító vállalkozót, akinek a lőszerei állítólag a felrobbantott vrbeticei raktárban lapultak.
Oroszországba vezetnek az Európát is járó halálbrigádok nyomai
A külföldi merényletek és az ellenzékiek elleni hazai akciók mögött orosz titkosszolgálati ügynököket sejtenek a tényfeltáró újságírók.
A cseh kormányfő bejelentéséből óriási botrány lett, ám a diplomaták kölcsönös kiutasítása korántsem a sértődöttség jele. Valójában nagyon is praktikus oka van: minél több diplomatát akkreditálnak egy országban, annál több potenciális hírszerző van közöttük: a diplomaták egy része kém, csak éppen fedésben dolgozik. Az oroszok pedig nem fukarkodnak a kelet-közép-európai diplomaták kinevezésével.