A Brexitet és a Capitolium ostromát nem lehet feledni – 2021 krónikája: Világ, 1. rész

9 perc

2021.12.21. 15:00

A britek önként távoztak, Donald Trumpot szinte kényszeríteni kellett, Vlagyimir Putyin a régi, a brit királyi ház nem szűkölködött botrányokban. Ez történt az idei első negyedévben.

  • Január 1. Megtörtént a Brexit

Négy és fél évvel a 2016-os népszavazás után megszűnt az Egyesült Királyság uniós tagsága, és ezzel 48 év után az EU második, a világ ötödik legnagyobb gazdasága távozott az európai integrációból.

2021 krónikája
Sorozatunkban 4-4 részben időrendben összefoglaljuk az év legfontosabb hazai és külföldi eseményeit, néhány kiemelt témával részletesen is foglalkozunk. A már megjelent cikkeket itt találja.

A szinte az utolsó utáni pillanatban, kölcsönös engedmények nyomán megszületett szabadkereskedelmi megállapodás szerint a kétoldalú áruforgalom ugyan vámmentes maradt, ám a bürokratikus előírások miatt az EU-ból lényegesen lassabban jutottak el a termékek az Egyesült Királyságba.

A britek ráébredtek, hogy az EU-n kívüli élet nem is olyan egyszerű. Áru- és üzemanyaghiány lépett fel, a mezőgazdaság, az építő- és vendéglátóipar pedig megsínylette, hogy a Brexit okozta bizonytalanság miatt kelet-európai munkavállalók százezrei tértek haza.

Így teheti tönkre a Brexit a britek karácsonyát

A Nagy-Britanniát sújtó milkshake- és csirkehiány csak a kezdet, az üzleti élet szereplői a vízumszabályok liberalizálást követelik az egyre komolyabbá váló munkaerőhiány enyhítésére és a karácsonyi szezon megmentésére. A teljessé vált Brexit nem csak „gyermekbetegségeket" okoz, a szakértők szerint az igazi következmények 15 év múlva látszanak majd.

A Brexit támogatottsága jócskán visszaesett, a YouGov közvélemény-kutató egyik felmérése szerint már csak minden ötödik megkérdezett tekintette sikeresnek a szakítást. Boris Johnson konzervatív kormányfő a Brexit mellékhatásai, a koronavírus-járvány okozta gazdasági gondok, pártja egyik képviselőjének korrupciós botránya, valamint saját kétes ügyei miatt népszerűségvesztéssel szembesült. A brit kormány és az EU között ismét feszültté vált a viszony, miután Johnson a Brexit-megállapodás egyoldalú felmondásával fenyegetőzött, hogy felülírja az ír–északír határ átjárhatóságáról szóló egyezséget. Ezzel Johnson meg akarja szüntetni az Észak-Írország és Nagy-Britannia közötti határellen­őrzést, amibe ő ment bele, amikor ezen múlt a Brexit.

  • Január 6. A Capitolium ostroma

A kongresszus washingtoni épülete előtt tüntető többezres tömegből kivált egy néhány száz fős csoport, amely megostromolta és rövid időre elfoglalta a Capitoliumot. Ott a törvényhozás két házának együttes ülésén éppen – az alkotmány előírásának megfelelően – hitelesítették a novemberi elnökválasztás eredményét. A számok a demokrata Joe Biden volt szenátor és korábbi alelnök győzelmét mutatták, de a hivatalban lévő republikánus Donald Trump ezt kétségbe vonta, és csalást kiáltott.