Erzsébet királynő elvesztette Barbadost
November 30-ától elszakad a brit monarchiától a Brit Nemzetközösség tagja.
Károly herceg (képünkön) megérkezett Barbadosra, hogy személyesen kövesse figyelemmel, ahogy a karibi szigetország elszakad a Brit Nemzetközösségtől, és köztársaság lesz. Ez azt is jelenti, hogy II. Erzsébet királynő már nem uralkodója az országnak.
Károly herceget meghívták ugyan az átadás-átvételre, de voltak olyan hangok is, amelyek bocsánatkérést követeltek a brit királyi családtól az őseik szerepe miatt a rabszolgakereskedelemben.
The Prince of Wales has arrived in #Barbados ahead of celebration events to mark Barbados’ transition to a Republic within the Commonwealth.
— The Prince of Wales and The Duchess of Cornwall (@ClarenceHouse) November 29, 2021
HRH is greeted by a Guard of Honour and the National Anthems are played. pic.twitter.com/TsD3dSh1QB
Barbados a brit gyarmatok között „a korona ékszerének” számított, az itteni ültetvényeken dolgozó, Nyugat-Afrikából elhurcolt rabszolgák hozzájárultak Nagy-Britannia gazdagságához. A rabszolgaságot 1834-ben törölték el.
Az angolok 1625. május 14-én kötöttek ki Barbadoson és I. Jakab király nevében birtokba vették. Angliából az első telepesek 1627-ben érkeztek, ezután az ország angol, majd brit gyarmattá vált.
Barbados 1966. november 30-án lett független állam, de II. Erzsébet továbbra is államfője maradt. Egészen mostanáig.
A karibi szigetország államformaváltását egy alkotmányfelülvizsgálat eredményeképpen már 1998-ban javasolták. A két évtizeddel később megvalósuló köztársasággá alakulás jegyében, 2021. október 21-én a parlament megválasztotta az ország első elnökét. Dame Sandra Mason jelenlegi főkormányzó november 30-i elnöki eskütétele egybeesik az ország függetlenné válásának 55. évfordulójával.
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: