Republikon: Ott szavaztak sokan az előválasztáson, ahol valódi konfliktus volt a jelöltek között

2 perc

2021.10.09. 09:57

Észak-Kelet-Magyarországon nem nagyon tudtak mozgósítani az ellenzéki pártok.

Az előválasztás részvételi adatai alapján azokban az egyéni választókerületekben volt nagyobb az ellenzéki mozgósítás, ahol valódi konfliktus alakult ki a jelöltek között, és volt tétje a választásnak - közölte a Republikon.

A közvélemény-kutató elemzésében azt vizsgálta meg, hogy milyen hatékonysággal tudott mozgósítani az ellenzék az előválasztás során az országos egyéni választókerületekben (OEVK). A mozgósítást az alapján mérték, hogy hány szavazatot kapott a hat előválasztó párt (DK, Jobbik, Momentum, MSZP, LMP, Párbeszéd), valamint az Együtt 2018-ban, és ahhoz képest hány szavazatot adtak le az ellenzéki szavazók az adott választókerületben az előválasztás során.

A Republikon elemzése szerint az a tíz választókerület, ahol a leghatékonyabb volt az ellenzéki mozgósítás, mind fővárosi volt. Ilyen volt a budapesti 2-esben az Orosz Anna (Momentum) és Gy. Németh Erzsébet (DK), a budapesti 3-asban a Hajnal Miklós (Momentum) és Komáromi Zoltán (DK) és a budapesti 4-esben a Tordai Bence (Párbeszéd) és Kálmán Olga (DK) versengése.

A top10-ben található Zugló is, ahol végül visszalépett a jelöltségtől Tóth Csaba jelenlegi országgyűlési képviselő. A Hadházy Ákos és Tóth Csaba közötti konfliktus ugyanakkor állandó ügye volt az előválasztásnak, fontos szerepe volt a miniszterelnök-jelöltek közötti vitában is.

A tíz legalacsonyabb ellenzéki mozgósítással bíró egyéni választókerületet  szinte mindegyike az ország észak-keleti régiójából kerül ki, ahol általánosságban is alacsonyabb a választási részvétel.

A Borsod 6-osban, a Nógrád 2-esben és a Pest 9-esben egyedüli induló volt az előválasztáson, nem volt tehát olyan versengés, konfliktus, amely megmozgatta volna az ellenzéki választókat. Lényeges jellemzője továbbá ezeknek a választókerületeknek, hogy 2018-ban kivétel nélkül mind a tíz választókerületben a Jobbik volt a legerősebb ellenzéki párt.

Az adatok így arra is utalnak a közvélemény-kutató szerint, hogy Jakab Péter gyengébb kampánya miatt otthon maradtak szavazói, továbbá azt is jelzik, hogy 2018-hoz képest hol vesztett szavazatokat a Jobbik. Az ellenzéknek ezeken a helyeken pótolnia kell a Jobbik szervezeti veszteségeit a 2022-es sikerhez a Republikon szerint.

Van tíz olyan választókerület, amelyek a 2018-as országgyűlési és a 2019-es önkormányzati eredmények alapján nem számítanak befutó körzetnek, azonban az országos 22%-os átlagot meghaladja az ellenzéki mozgósítás az előválasztáson. A nehezebben nyerhető kategóriába tartozik Győr-Moson-Sopron 4-es (Sopron), a Bács-Kiskun 2- es (Kecskemét), a Bács-Kiskun 3-as (Kalocsa) és a Tolna 1-es (Szekszárd). Ezekben a választókerületekben 2018-ban 5%-nál nagyobb volt az ellenzék hátránya. Az átlagot meghaladó ellenzéki mozgósítás azonban azt jelzi, hogy ennek a hátránynak legalább egy része 2022-ben behozható.

A billegő körzetekben, ahol a különbség 5%-nál kevesebb volt 2018-ban, a megfelelő mozgósítással le is dolgozható a Fidesz előnye. Ezek közé tartozik a KomáromEsztergom 3-as (Komárom), a Hajdú-Bihar 2-es (Debrecen) és a Győr-Moson-Sopron 1-es (Győr) - áll az elemzésben.