A centrális erőtér után Orbán Viktor a kétharmadtól is elbúcsúzhat
Jól fontolja meg, ha épp most kötne fogadást a jövő évi választási eredményről. Elbódítják Deutsch Tamás szavai vagy az ellenzéki politikusok nagyratörő vágyai a leendő kétharmados győzelemről? Ki kell hogy ábrándítsuk.
Nem lehetetlen a kétharmad elérése, de ha valaki világcsúcs nélkül lesz olimpiai bajnok, akkor nem vagyunk szomorúak. A győzelem a fontos, ha ez újabb kétharmaddal sikerül, az hab a tortán
– mondta bizakodva Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő Kötcsén, de a közös ellenzéki programban megfogalmazott célok is kétharmados álmokról tanúskodnak. Csakhogy a centrális erőtér megszűnésével együtt vége lehet a kétharmadok korának is: egy két, közel azonos méretű tömb alkotta rendszerben, mint ami most kialakult itthon, mind Orbán Viktor, mind Karácsony Gergely (vagy aki majd a közös ellenzéki miniszterelnök-jelölt lesz) elfelejtheti az alkotmányozó többséget.
Orbán 2009-ben Kötcsén beszélt a centrális erőtér fogalmáról. Akkor azt mondta, "megvan a reális lehetősége annak, hogy a magyar politika következő 15–20 évét ne a duális erőtér határozza meg, amely „állandó értékvitákkal, megosztó, kicsinyes és fölösleges társadalmi következményeket generál. Ehelyett huzamosan létrejön egy nagy kormányzó párt, egy centrális politikai erőtér, amely képes lesz arra, hogy a nemzeti ügyeket megfogalmazza – és ezt nem állandó vitában teszi, hanem a maga természetességével képviseli”.
Orbán felvázolta a választási haditervet Kötcsén
A miniszterelnök arról is beszélt, hogy ha az EU szétesik, mi ott leszünk az utolsók között és tartjuk az utolsó gerendát.
A gyakorlatban a centrális erőtér azt jelentette, hogy a Fidesz mellett jobb és baloldalon egy egymással nagyjából egyenlő, de a kormánypárthoz nem mérhető erősségű tömb állt, ami így nem veszélyeztette a kormánypárt hatalmát.
Mostanra a három tömbből kettő lett, pillanatnyilag ilyen erőviszonyokkal:
Miután kiderült, hogy az ellenzék összefog, a Fidesz – Volner János aktív közreműködésével – közös listára kényszerítette az ellenzéket a választási törvény módosításával. Vagyis, maga is aktív lebontója lett a centrális erőtérnek. Elemzők szerint ebben az a logika, hogy amit a Fidesz nem tud megakadályozni, annak inkább az élére áll.
Ezzel viszont a kétharmad nemcsak 2022-ben, hanem minden valószínűség szerint egészen addig elérhetetlenné válik, amíg ilyen a választási rendszer és hasonló a két oldal támogatottsága. Viszont az ellenzéknek egy sima feles többségért is többet kell dolgoznia. De miért is?