Politikai blöffnek tűnik Karácsony húzása az atlétikai vb-vel, és csak remélheti, hogy a kormány bedobja a lapjait
Bár hangzatos Karácsony világbajnokság-vétója, a fővárosnak nem célja, de még csak nem is hatásköre lemondani az eseményt. A Fudan-ügyre lapot húzó ellenzéki városvezetés könnyen lehet, hogy egy jó kampányfogásért a maradék egyensúlyt is felborítja a kormányzattal, ennek pedig akár a budapestiek is megihatják a levét.
Hiába kiált vétót Karácsony Gergely, nagyon úgy tűnik, semmilyen közvetlen befolyása nincs a fővárosnak a 2023-as atlétikai világbajnokság szervezésére: bár a főpolgármester valóban eljuthat az Atlétikai Világszervezethez, a gyakorlatban a magyar kormány az egyetlen érintett politikai résztvevője a szervezésnek – erre utalnak a hvg.hu-nak tett nyilatkozatok. A főpolgármester csütörtök reggel jelentette be, hogy a Fővárosi Közgyűlés szeptember 1-ji ülésén arra fogja felszólítani a testületet, vonja vissza hozzájárulását a 2023-as atlétikai világbajnokság megrendezéséhez. A történet hátterében az áll, hogy a főváros és a kormány 2019-ben, Karácsony hivatalba lépése után megállapodott: Budapest zöld utat adott a vb-nek, cserébe öt feltételt szabott a kormánynak a városlakók jóléte érdekében. Ezek közé tartozott, hogy megépül a 8-12 ezer diáknak otthont adó Diákváros, valamint az is, hogy a kormány 50 milliárd forintot költ a budapesti járóbeteg- és szakellátásra az Egészséges Budapest program keretein belül, az egészségügyi eszközkapacitás megerősítésével felgyorsítva a diagnosztikai ellátást. Karácsony szerint azzal, hogy a kormány külön törvénycsomagot fogadott el a kínai magánegyetem a Diákvárosnak szánt (részben meg is tervezett) területére költöztetéséről, megszegte ezt a megállapodást, a fővárosnak pedig „válaszolnia kell erre a gaztettre”. A főpolgármester szerint ezzel „ország-világ megtudja, milyen kormánya van Magyarországnak”, ugyanis – mint a hvg.hu-hoz eljutott információkból kiderült – a közgyűlési határozat értelmében levelet írhatna Sebastian Coe-nak, az Atlétikai Világszövetség elnökének arról, a világbajnokság nem kívánatos vendég Budapesten.
Egymást licitálták túl az ellenzékiek a vb-vétóval
Karácsony nem először beszélt a vétóról, de az sem meglepő, hogy a Fudan-Diákváros kérdéskör az előválasztási kampányában is kardinális szerepet játszik. A főpolgármester még áprilisban, az RTL Híradónak mondta, hogy „ha nincs Diákváros, élesen felmerül a kérdés, hogy van-e atlétikai vb”. A csatorna akkor úgy fogalmazott, a főváros „egyszerűen meg tudná akadályozni a projektet, bár nem szeretné”. Az elmúlt hónapokban, ahogy kirajzolódott, hogy a kormány ugyan lassítva, de halad a Fudan-projekttel, az ellenzéknek sikerült fogást találnia: a szavazók láthatóan értékelték, hogy Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester Karácsonnyal karöltve népszavazási kezdeményezést és helyi konzultációt indított, valamint protestálva közterületeket nevezett át a környéken. Így magától értetődött, hogy a főpolgármester miniszterelnök-jelölti kampányában is támaszkodni fog a Fudan és a Diákváros ügyére.
Az már más kérdés, hogy nem csak ő érzett rá a téma sikerességére. A főváros DK-s alpolgármestere, Gy. Németh Erzsébet szerda éjjel nyújtott be közgyűlési előterjesztést, amelyben arra kérte a testületet, hogy vonja vissza a fővárosi hozzájárulást a világbajnoksághoz, majd a soron következő ülésen terjessze elő a főpolgármester az intézkedés jogi előírásait. Gy. Németh a hvg.hu-nak azt mondta, az előterjesztés előtt beszélt a főpolgármesterrel, aki azonban reggel a saját ötletként állt elő a tervekkel. A hvg.hu úgy értesült, ugyan tudatták a főpolgármestert, egyeztetésről nem volt szó a felek között, Karácsony pedig élére akart állni a témának, amelyet már korábban is képviselt. Az esetről Gyurcsány Ferenc, a DK pártelnöke azt írta Facebookon: „A politikában nincs szerzői jog. Örülni kell annak, ha valamely javaslat támogatókra lel.” Ezek után úgy tűnik, a vétó kérdése feszültségforrásként még megjelenhet az ellenzéken belül, arra viszont csekély az esély, hogy a közgyűlés legnagyobb pártfrakcióját adó DK „büszkeségből” a kezdeményezés ellen szavazzon.
És hogy mit szól a kormány? Kérdéseinkre egyelőre szűkszavúan annyit mondtak, Karácsony „a fővárosban uralkodó dugókról és a közlekedési káoszról akarja elterelni a figyelmet”, arra pedig nem válaszoltak, hogy terveznek-e hátrébb lépni Fudan-ügyben.
A főváros közvetlenül amúgy sem tehet semmit
Bár indokolt lehetett volna a kormánytól egy erősebb kiállás, papíron teljesen mindegy, mit csinálnak Karácsonyék,
az atlétikai vb-ről szóló megállapodás ugyanis az Atlétikai Világszövetség, a Magyar Atlétikai Szövetség és a magyar kormány között született meg, így annak szervezésébe közvetlenül nem szólhat bele Budapest.
Vegyük sorra a szereplőket. A nemzetközi szövetség mint jogtulajdonos az, aki eldönti, hol és milyen feltételek mellett rendezik az eseményeit. Egy, a hvg.hu-nak nyilatkozó szakember szerint az érdeklődőkkel ilyenkor külön ülnek le tárgyalni, az adott országot pedig az érintett nemzeti sportszövetség mint lehetséges szervező képviseli. A politika csak ezután jön a képbe: amennyiben a sportszervezetek között egyetértés van, a pályázat elnyeréséhez garanciákat kérnek az adott ország vagy város vezetésétől. Karácsonyék problémája ebből fakadhat, magyar közigazgatási részről ugyanis csak a kormány szerepel a szerződésben, és az ő feladatuk a rendezvény anyagi és humán-erőforrásait biztosítani.
Az tehát, hogy ezen felül milyen politikai megállapodásokat köt a kormány, a sporteseményt tekintve részletkérdés: a vb-rendezésben kizárólag az vetődik fel, hogy Orbánék meg tudják-e teremteni a szükséges feltételeket, vagy sem. Technikailag így egyetlen fővárosi intézkedés sem tehet keresztbe annak, ha le akarják tolni a világbajnokságot Karácsonyék torkán.
Bár ennek értelmében közvetlen befolyásról nem lehet szó, közvetetten még célba érhet a főváros, jóllehet, a fő cél nem a vb lemondása, hanem a Diákváros megépítése lenne. Karácsony, ha megkapja a közgyűlési felhatalmazást, Sebastian Coe-nak küldött levelével elérheti, hogy a világszövetség meggondolja magát, és önszántából döntsön úgy, inkább keres egy beugró helyszínt, mintsem kockáztassa a kényelmes szervezést és a szponzori pénzeket. Mindazonáltal az is előfordulhat a hvg.hu-nak nyilatkozó szakember szerint, hogy a szövetség vállat von, lévén, semmilyen kapcsolat nincs köztük és a főpolgármester között.
Akár sikerül, akár nem az indirekt nyomásgyakorlás, komoly ára lehet, azt pedig akár a főváros lakosai is megfizethetik. Karácsony azzal érvelt a lépés mellett, hogy a kormány felrúgta a korábban említett 2019-es, a Diákváros terveit magában foglaló kétoldalú megállapodást, így ők maguk is újragondolják a határozatban foglaltakat. Ezzel egy a probléma: ha Karácsonyék kiállnak a vb mögül, az objektív egyezményszegésnek minősül, miközben a kormány és Palkovics László Fudan-ügyi kormánybiztos tavasszal arról beszélt, hogy a kínai kampusz mellett felépül a legalább 8 ezer fős diákváros, így ők „tartják a szavukat”. Bár készültek konkrét látványtervek a Diákvárosról, amelyen a Fudannak szánt területen lettek volna a kollégiumi férőhelyek, a kormány és a főváros közti megállapodásban mindössze a Déli Városkapunál épülő 8-12 ezer fős Diákváros-projekt szerepel, amely mellett – ugyan tömörítve, és a legelső tervekhez kicsit sem hasonlítva – továbbra is kitartanak Palkovicsék. A hvg.hu úgy értesült, ez a „parttalan vita” lehet a fő feszültségforrás a felek között, és amennyiben valóban megtorpedózza a főváros a világbajnokságot, a kormány visszakérheti az Egészséges Budapest program már kiosztott támogatásait, illetve lemondhatja a jövőbelieket, hiszen felborult az egyezség. És itt még nem esett szó a politikai kommunikációs játszmákról.
A sportszövetségek mindenesetre igyekeznek kimaradni a kakaskodásból. A MASZ csütörtök délutáni közleményében azt írta, „azon dolgozik, hogy felejthetetlen legyen a 2023-as budapesti vb”. A szövetség Baji Balázs magyar gátfutó szavait is idézte, aki úgy fogalmazott: „politikai eszközként került elő az atlétikai világbajnokság, és nem kellene a sportot ebbe belekeverni”. Az ügyben megkerestük az Atlétikai Világszövetséget is, akik csak annyit válaszoltak, amint eleget tudnak a jelenlegi vitákról, ismertetik lapunkkal az álláspontjukat.
Mire megy ki tehát a játék?
Röviden: egyelőre nem tudjuk.
Miután a fővárosnak nem célja a vb megfúrása, számukra a legideálisabb forgatókönyv az lehet, ha a kormány meghátrál a Fudan Egyetem ügyében, de legalábbis úgy vág bele a beruházásba, hogy közben a Diákváros az eredetileg neki szánt helyen épülhet meg. A kormány ezzel szemben tisztában lehet azzal, hogy gyakorlati döntést nem hozhat Karácsony, viszont sikeres lehet a „zsarolás”, ha a rendező világszövetség magától visszalép.
Azt is fontos megjegyezni, hogy a főváros csak magát a rendezvényt próbálhatja meg megvétózni – a kétszázmilliárdos atlétikai stadiont és környékét a kormány állami pénzből építi fel, azok mindenképpen ott lesznek. A hvg.hu-nak nyilatkozó sportszakember úgy látja, ez már önmagában megmutatja azt, hogy politikai játékról van szó: ha az ellenzék győz 2022-ben, nem fogja saját magától elvenni a rendezést, ha pedig marad a Fidesz, és Karácsony a kész stadionhoz nem adja oda a kulcsot, több tízmilliárdos kártérítések és propagandalavina előtt találhatja magát.
Karácsony ígérete tehát elsőre tökéletes, jól beidőzített kampányüzenetnek hangzik, viszont erősen blöffgyanús. Célját csak akkor érheti el, ha a kormány visszatáncol egy olyan ügyben, amelyről mindent megkerülő törvényeket alkotott és gazdasági érdekek fűzik hozzá, ez pedig közel sem valószínű. Sikernek tehát egyedül azt lehetne nevezni, ha Karácsony Sebastian Coe-nak (potenciálisan) írt levele miatt a világszövetség átgondolná a szervezést, ez viszont a kampányon kívül aligha adható el: a túlárazott stadion úgyis megépül, cserébe Karácsony tovább növeli a kormányközeli média céltáblájának méretét, hasonlóan ahhoz, ahogy a Momentum a mai napig cipeli a sajtóban a Nolimpia keresztjét.